EPIC: Oktatási csomag a kkv-k számára az innovációs képességük és termelékenységük növelése érdekében

A program tervezése, megvalósítása, utóélete és a Nívódíj elnyerése kapcsán beszélgettünk a projekt egyik ötletgazdájával, Kövesd Nórával.

A Trebag nívódíjas projekt résztvevői csoportképhez állnak
EPIC: Oktatási csomag a kkv-k számára az innovációs képességük és termelékenységük növelése érdekében

Az EPIC-et egy héttagú konzorcium valósította meg, különböző szektorokat és szakterületeket képviselve. A projekt során egy komplex oktatási csomag fejlesztése valósult meg, amely segíti a kkv-kat az innovációs képességeik és termelékenységük növelésében. A vállalkozói innováció fejlesztése, azaz a vállalkozók versenyképességének javítása olyan tématerület, amely napjainkban nemzetközi kontextusban is kellően aktuális, eredményei jó gyakorlatként szolgálhatnak más szervezetek számára is.

A TREBAG Szellemi tulajdon- és Projektmenedzser Kft. régóta részt vesz különböző pályázatokban, így az Eramus+ programban is. Magától értetődő volt, hogy a kitalált új ötletükkel az Erasmus+ programba pályázzanak, akkor még nem sejtve, hogy ötletük díjazottá válik majd.

Amikor a projekt inspirációjáról kérdeztem olyan lelkesedéssel és örömmel vágott bele történetük megosztásába, mintha beszélgetésünk napján született volna az ötlet.

„A projekthez saját korábbi tevékenységeinkből merítettünk ötletet. Régóta foglalkozunk különböző vállalati innovációt oktató anyagokkal és elő auditokkal, széles ügyfélkört bevonva. Tevékenységünk során feltűnt, hogy a vállalatok nincsenek tisztában azokkal a lehetőségekkel, amelyek az innováció tudatos kezelésére, szabványok szerinti integrálására vonatkoznak. Ezért arra gondoltunk, hogy ebből rendkívül hasznos lenne egy tananyagot készíteni és így segíteni a vállalatokat abban, hogy komplexebben átlássák és tudatosan menedzseljék az innovációs folyamataikat.” – mesélte Nóra.

A Trebag nívódíjas projekt feladatkártyái egy asztalon

Ahhoz, hogy a lelkesedés a projekt teljes hosszán kitartson, fontosak a személyes kapcsolódások és élmények, így ezekről is kérdeztem Nórát. Itt érdemes megjegyeznem, hogy az általuk elkészített szellemi termékek korunk felhasználóbarát és figyelemfelkeltő tartalmi elvárásainak megfelelve, kiemelkedő a gamifikációs tartalommal kerültek kidolgozásra. Ez a menedzseri célcsoport tekintetében egy innovatív megközelítés.

Így nem is szolgál meglepetésként, hogy Nóra legkedvesebb élményei is egy ilyen, játékos feladathoz köthetőek.

„Fejlesztettünk egy kártyajátékot, amely segíti az innovációs gondolkodást. Ezt nagyon élvezték a felhasználók is és mindig vicces pillanatok voltak, amikor megmutattuk nekik, úgyhogy ez lett a személyes kedvencem.”

A Trebag nívódíjas projekt képzési eszközéről készült kép melyen a jósgömb látható Innovation Wizard felirattal

És mi volt az a konkrét pillanat, amire mindig örömmel fog visszaemlékezni?

„Az egyik legjobb pillanat az mindenképpen a Nívódíj elnyerése volt. Ez volt az első projekt, amelyet én koordináltam, így egyáltalán nem számítottam díjazásra. Nagyon meglepődtem, de örültem az elismerésnek. 

A másik emlékezetes pillanat pedig talán az volt, amikor először teszteltük közösen a projekttermékeket, mert akkor már látszott, hogy tényleg jó irányba haladunk és ebből lesz valami. Bár nagyon sok munka állt még előttünk, láttuk, hogy olyan lehet ahogy elképzeltük és tényleg hasznos és hasznosítható anyagokon dolgozunk. Ez megnyugtató és motiváló hatású volt a további munkához.” 

A Trebag nívódíjas projekt 6 résztvevője ül egy teremben egy kivetítő előtt

Ezt követően a projekt fogadtatására tértünk rá

„Úgy gondolom, a célcsoport nagyra értékelte az új oktatási csomagot. Erre az egyik legjobb példa, hogy miután lezárult a projekt és egy másik projekt kapcsán kimentem egy partnerhez, ott a cégvezető személyesen jött oda hozzám, hogy elmondja, már hallotta hírét, hogy mennyire szerették más cégek ezeket a termékeket, és hogy milyen jól sikerült a projekt, amit kidolgoztunk.”

A célcsoportokon kívül minden pályázaton való munka hatással van magára a pályázó csapatra is, így emellett sem mehettünk el a beszélgetés során.

Mi is nagyon sokat tanultunk a projektből. Nagyon jó volt, hogy nemzetközi szinten tudtuk megvalósítani és mindenki behozta a saját tudását, és így beleláttunk más példákba is. Megismerhettünk más tapasztalatokat, más élményeket, és ezáltal mi is sokkal rugalmasabbak lettünk, sokkal több mindent tudunk felhasználni, illetve közelebb kerültünk mi is a célcsoportunkhoz.

Kaptak segítséget a nemzetközi közegben való munkavégzéssel kapcsolatban?

„Ha bármi kérdésünk volt, akkor fordulhattunk a Tempushoz, amiért nagyon hálásak voltunk. Főleg a COVID-járvány kellős közepén jó pár kérdés felmerült, de így sikerült áthidalni az ebből fakadó akadályokat (is).”

Az előzetes elképzelésekből, ötletekből sikerült mindent megvalósítani a pályázat során? 

„Mindent sikerült megvalósítani és látva, hogy mi lett a végeredmény kimondhatjuk, hogy tényleg egy komplex oktatási csomagot sikerült létrehozni, aminek szerintem minden eleme hasznos lehet a vállalatoknak. Külön-külön, és egyben is.”

A Trebag nívódíjas projekt pókháló diagramja

Beszélgetésünket az egyik legfontosabb kérdéssel zártunk.

Miért ajánlaná egy győztes pályázó másoknak is, hogy merjenek elindulni és végig csinálni egy ekkora projektet?

„Az első szó, ami eszembe jut: a lehetőség. Lehetőség a fejlődésre, lehetőség a tanulásra. Lehetőség, hogy az ember tényleg megismerjen külföldieket, más kultúrákat, jó példákat külföldről, és hogyha ezeket egyesítjük, szerintem nagyon jó dolgok kerülhetnek ki belőle. Reméljük történetünk inspirációként szolgál másoknak is, hogy vágjanak bele bátran egy pályázati projektbe, hiszen a befektetett munka tanulságos, élménydús és közösségépítő eredményeket hozhat.”