Akkreditált szervezetek költségvetés-igénylő pályázata az ifjúsági szektorban (KA151-YOU)
Erasmus-akkreditációval rendelkező szervezetek évi egy alkalommal hívhatnak le forrásokat az akkreditációjukban elfogadott projekttípus (ifjúsági csere és/vagy ifjúságsegítők mobilitása) megvalósítására.
1. A pályázat célja
A pályázat célja, hogy a megvalósuló nemformális és informális tanulási célú mobilitási projektekkel támogassa a fiatalok személyes és szakmai fejlődését, ösztönözze aktív polgári szerepvállalásukat és a demokratikus életben való részvételüket. Ezenkívül célja az ifjúsági munka minőségfejlesztésének előmozdítása helyi, regionális, nemzeti, európai és nemzetközi szinten, az ifjúsági területen tevékenykedő szervezetek kapacitásépítése és az ifjúságsegítők szakmai fejlődésének támogatása révén, valamint a befogadás és a sokszínűség, a kultúrák közötti párbeszéd, valamint a szolidaritás, az esélyegyenlőség és az emberi jogok értékeinek népszerűsítése az európai fiatalok körében.
Az ifjúsági területen akkreditációval rendelkező szervezetek az akkreditáció érvényességi ideje alatt saját szektorukban egyszerűsített módon juthatnak pénzügyi támogatáshoz a mobilitási pályázati kategórián (KA1) belül. A tevékenységek megvalósításához szükséges költségvetéstámogatási igény az elfogadott akkreditációs terven alapul, tehát a tervezett tevékenységek részletes listáját itt nem szükséges mellékelni. Ehelyett ezek a pályázatok a tervezett tevékenységekre, valamint a résztvevők számára fókuszálnak.
2. A pályázásra jogosultak köre
Ifjúsági területen Erasmus-akkreditációt (KA150) elnyert szervezetek.
Pályázati tájékoztatás a közérdekű vagyonkezelő alapítványokat érintő intézkedésekről
3. Pályázati feltételek
Az akkreditált szervezetek vállalják, hogy betartják az Erasmus minőségbiztosítási szabályokat az ifjúsági területen, és hogy a szervezet megfelelő és hatékony eljárásokkal és intézkedésekkel rendelkezik a tervezett mobilitási tevékenységek magas színvonalú megvalósításához, amelyekkel az ifjúsági terület erősítését szolgálják.
A költséglehívási pályázatokat a hivatalos elektronikus pályázati űrlapon kell benyújtani. Az akkreditált szervezetek nem jogosultak pénzügyi támogatásra a hagyományosan megpályázható ifjúsági mobilitási tevékenységek esetében. Ugyanakkor, partnerként részt vehetnek az ilyen típusú projektekben.
Ez alól kivételt jelent 2025-ben:
- ifjúsági részvételi tevékenységekre és DiscoverEU esélyegyenlőségi pályázattípusra csak standard pályázás keretében lehetséges forrást lehívni.
4. Megvalósítható tevékenységek és résztvevők
Az akkreditáció keretében megvalósuló mobilitási tevékenységeknek minden esetben meg kell felelniük a pályázati útmutatóban lefektetett, az adott pályázattípushoz tartozó szabályoknak és elveknek.
Valamennyi akkreditáció keretében megvalósuló projekt kezdeti időtartama 15 hónap. 12 hónap elteltével minden kedvezményezettnek lehetősége nyílik, hogy projektjét összesen 24 hónapra meghosszabbítsa.
5. A programban részt vevő országok
Az alábbi országok vesznek részt az Erasmus+ programban:
Az Európai Unió tagállamai*: (Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxembourg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Szlovákia, Szlovénia, Svédország)
*A tengerentúli országok és területek (TOT), és ahol releváns, azok köz- és magánintézményei is jogosultak az Erasmus+ programban való részvételre.
Nem EU tagállamként a programban szintén részt vesz: Észak-Macedón Köztársaság, Izland, Liechtenstein, Norvégia, Törökország, Szerbia
6. A támogatás mértéke
A kiválasztott projekteknek odaítélt támogatás maximális összege számos tényezőtől függ:
- az akkreditált pályázók számára rendelkezésre álló teljes költségvetés
- a kifizetési kérelemben kért tevékenységek
- a támogatás minimális és maximális összege (amennyiben a nemzeti iroda az adott évben alkalmazza)
- a következő elosztási kritériumok: pénzügyi teljesítmény, minőségi teljesítmény, a benyújtott tevékenységek által megcélzott szakpolitikai prioritások és tematikus területek, valamint földrajzi egyensúly (amennyiben a nemzeti iroda az adott évben alkalmazza)
A nemzeti iroda a pályázati felhívás határideje előtt közzéteszi az alaptámogatásra és a maximális támogatásra, az elosztási kritériumok pontozására, az egyes kritériumok súlyozására, az elosztás módszerére és az akkreditált projektek számára rendelkezésre álló költségvetésre vonatkozó részletes szabályokat.
A magyar nemzeti iroda által 2024-ben alkalmazott felosztási mechanizmus részleteiről, valamint a rendelkezésre álló keretekről az alábbi dokumentumban olvashat:
7. Pályázati határidő
2025-ben a költséglehívás határideje: 2025. február 12. déli 12:00 (brüsszeli idő szerint), a június 1-jén induló mobilitási projektekre.
További információk
- Pályázati űrlap (a kitöltéshez EU Login felhasználóra van szükség)
- Pályázati útmutató
- Pályázati felhívás 2025
- Pályázati felhívás 2024
- Pályázati felhívás 2023
- Pályázati felhívás 2022
Pályázati szabályzat – Erasmus-akkreditáció az ifjúsági területen (angol nyelven)
További tájékoztató és támogató dokumentumok elérhetők honlapunk dokumentumtárában
Pályázati tájékoztatás a közérdekű vagyonkezelő alapítványokat érintő intézkedésekről.
8. Pályázati keretek
Az Erasmus+ program ifjúsági mobilitási tevékenységeire rendelkezésre álló decentralizált forrásai a 2025-ös évben várhatóan az alábbiak szerint alakulnak:
Ifjúsági cserére, ifjúságsegítők mobilitására és az akkreditációval rendelkező szervezetek részére álló teljes keret: 6 028 359 euró.
Az ifjúsági mobilitási pályázati kategória keretének 40%-a az akkreditált pályázók részére kerül elkülönítésre.
A keretösszeg pályázati fordulónként tervezett felhasználásának mértéke az alábbiak szerint alakul:
- 1. forduló: 4 219 851 euró
- 2. forduló: 1 808 508 euró
Az ifjúsági részvételi tevékenységek 2025-ös támogatási kerete: 928 455 euró, amelyből:
- 1. forduló: 649 918 euró
- 2. forduló: 278 537 euró
A DiscoverEU esélyegyenlőségi pályázattípus 2025-ös támogatási kerete: 197 939euró, amelyből:
- 1. forduló: 138 557 euró
- 2. forduló: 59 382 euró
A partnerországokkal megvalósuló projektek támogatási összegei maximum a rendelkezésre álló keret összegének 25%-át tehetik ki.
Kapcsolat
Tempus Közalapítvány
E-mail: info@tpf.hu
Telefon +36 1 237 1300