Fonódások: a kosárfonás, mint a társadalmi befogadás egyik új eszköze

Az oktatási profillal is rendelkező Human Sanat Bt. egy családi kisvállalkozás. A latin név jelentése: emberi gyógyítás, ennek megfelelően tevékenységeik is ehhez kapcsolódnak.

Színes papír emberek fogják egymás kezét
Fonódások: a kosárfonás, mint a társadalmi befogadás egyik új eszköze

„Minél több értéket találunk valamiben, annál jobban megszeretjük. Márpedig lényeges az, hogy szeressük, amivel foglalkozunk. És megszerettessük azokkal, akik ránk vannak bízva.” 
(Bárdosi János)

Az „Interweawing”, vagyis a „Fonódások” című Erasmus+ projekt, a szervezet első saját koordinálású, nagyszabású projektje.

A projekt egyik fő célja a társadalmi, közösségi szintű érzékenyítés, a fogyatékkal élőkkel szembeni pozitív attitűd / elfogadottság elősegítése, a tolerancia növelése, az előítéletek csökkentése, a fogyatékkal élők készségfejlesztése környezettudatos szemlélet átadása mellett.

A projekt alkalmával a mobilitásokban részt vevő felnőttoktatók összegyűjtötték, tesztelték és tovább adták a partnerországok kosárfonással kapcsolatos bevált gyakorlatait a saját országukban tartott workshopok során, amelyek a fogyatékossággal élő személyek társadalmi befogadását segítették elő. Módszertani segédanyagokat és tananyagokat dolgoztak ki, illetve érzékenyítő programokat valósítottak meg azokban a társintézményekben, ahol fogyatékkal élő felnőtteket foglalkoztatnak. Közben olyan gyakorlati ismereteket szereztek, amelyeket a mindennapi munkájuk során kamatoztatni tudnak. 

A kosárfonás olyan mesterség, amely többezer éves múltra tekint vissza, és a világ minden táján megtalálható. A pályázó intézmény szerette volna a mesterség hazai ismertségét, hozzáférhetőségét növelni a fogyatékkal élők körében. Egyúttal az is fontos cél volt, hogy a célcsoport magabiztosságát növeljék azáltal, hogy saját maguknak készíthetnek használati tárgyakat. A projektet emellett a környezettudatosság is átszőtte, hiszen természetes, feldolgozatlan anyagokkal dolgoztak, és olyan tárgyakat készítettek, amelyek a körülöttük lévő műanyag tárgyak mennyiségét csökkenthetik.

A projektben három ország (Dánia, Norvégia és Magyarország) szakemberei vettek részt. A nemzetközi partnertalálkozók alkalmával lehetőség nyílt az egymástól tanulásra, a tapasztalatok megosztására, közös ötletelésre, valamint a partnerek a külföldi fogyatékkal élő felnőtteket foglalkoztató társult szervezetekhez is ellátogattak.

A projekt során a 3 országban összesen 75 kosárfonó workshopon, 330 fogyatékkal élő vett részt. Ezen kívül 2 kézműves kalandnapot is szerveztek a célcsoport számára, amelyeken egészséges fiatalok és nyugdíjasok is részt vettek, érzékenyítő céllal. A workshopok alkalmával összesen 771 kosár/fűzfa tárgy készült el.

A 4 napos budapesti oktatói képzésen (Training of Trainers) 37 magyar kosárfonó vett részt. Az ország különböző részeiről érkeztek kézművesek és kosárfonók, hogy a találkozón a külföldi mesterek által tartott képzés során elsajátíthassák az új tárgyak elkészítésének mikéntjét, valamint a tudásátadás módszertanát. Később, a fogyatékkal élő felnőttekkel párban dolgozva tanították meg számukra az újonnan szerzett ismereteket. A programot az utolsó napon nagyszabású kosárfonó élménynap koronázta meg. 

A kosárfonással foglalkozó műhelymunkák itthon 5 társult szervezetnél valósultak meg (Fészek Csillag Alapítvány, Nem adom fel kávézó, Lámpás Alapítvány, Salva Vita Alapítvány, valamint a Down Alapítvány) a fogyatékkal élő felnőtt munkatársak számára.  

A partnerség módszertani útmutatót (amely a projektben végzett pedagógiai munka leírása a fogyatékossággal élő személyekre vonatkozóan) és 19 környezettudatos tanfolyami tananyagot dolgozott ki közösen, amelyek könnyen hozzáférhetők, használhatók és tartalmazzák a kosárfonás folyamatának kezdő lépéseit (a legegyszerűbb, mégis dekoratív és hasznos tárgyak elkészítéséhez). 

A tananyagok és módszertani útmutatók olyan kézművesek, kosárfonók és oktatók számára készültek, akik szeretnék életben tartani ezt a csodálatos örökséget, és szeretnék megosztani ezt a tudást a diákjaikkal, akár hobbiórák kertében is. Az anyag kifejezetten alkalmas olyan szervezetek számára is, amelyek fogyatékkal élő felnőttekkel foglalkoznak. 

A projekt szép példája annak, hogy a társadalmi befogadás hogyan valósulhat meg környezettudatos eszközök segítségével.

Forrás, kép és szöveg: fonodasok.hu
Fotó: Shutterstock