Az eTwinning projektmegvalósítást támogató felülete
A már több mint 10 éve működő eTwinning Európa különböző országaiban található köznevelési intézmények kapcsolatfelvételét, közös projektek indítását, együttműködését támogatja.

Az Erasmus+ program részét képező eTwinning célja, hogy a részt vevő országok köznevelési intézményei nemzetközi, interkulturális környezetben, IKT-eszközök segítségével, közösen dolgozzanak ki projekteket szabadon választott témakörökben. Európa-szerte több mint 460 ezer pedagógus és mintegy 177 ezer intézmény regisztrált már az eTwinningbe, közülük Magyarországról 1700 intézmény és kb. 3700 pedagógus.
Az eTwinning központi portálja (www.etwinning.net) az Erasmus+ projektek résztvevői számára is rendelkezésre áll.
Hogyan történik a projektek indítása?
Első lépésként regisztrálni kell az eTwinning magyar nyelven is elérhető felületén. Itt a tagok - az egyedülálló partnerkereső felületet használva – kommunikálhatnak egymással, elkezdhetnek közös projekteket tervezni, majd el is indíthatják azokat.
Az eTwinning Live felület Projektek oldalán tekinthetjük át a projektjeinkkel kapcsolatos teendőket, a kereső segítségével pedig ihletet meríthetünk mások projektjeiből, különböző kritériumok vagy témák megadásával.
Milyen munkafelületek használhatók a nemzetközi együttműködésekben?
A TestvérTér jelentős mértékben serkenti és megkönnyíti az együttműködést, a kommunikációt, a megosztást és a diákok közötti interakciót. A projektpartnerek zártkörű klubjaként működő felületre másokat is meg lehet hívni, például látogató jogosultsággal a szülőket, más tanárokat, vagy az intézményvezetőt, de akár mindenki számára is nyilvánossá tehető a felület.
Itt mindenki létrehozhatja a saját profilját, hogy a pedagógusok és a diákok jobban megismerjék egymást.
A TestvérTér kezdőlapján, az Oldalak alatt történik a projektmunka, itt lehet dokumentálni a munkafolyamatokat. A projekthez kapcsolódó tevékenységek szerkezetét a partnerosztályok tanárai és tanulói közösen alakítják ki. Emellett elkülönített helyeket szenteltek a dokumentum-, kép- és videófeltöltésnek, a mappába rendezés lehetőségével.
A Projektnapló menüpontban létre hozhatunk blogot vagy naplót. Ezek a bejegyzések minden projekttag számára láthatóak, szemben a Tanári faliújsággal, amit csak a pedagógus tagok tekinthetnek meg. Itt tarthatunk megbeszéléseket a projekt tervezésével kapcsolatban, és értekezhetünk pedagógiai kérdésekben is. Egy-egy megvitatandó témához a Fórumok, a gyors üzenetváltáshoz pedig a Chat-szoba biztosít teret, de valós idejű audio- vagy videokonferencia is lebonyolítható a beépített eszközök segítségével.
Hogyan tovább?
A TestvérTér felületén publikált anyagok nagyon fontos szerepet játszanak a Minősített eTwinning Projekt címek elnyeréséért beküldött pályázatok, illetve az évente megrendezett Európai eTwinning Díjakért folyó versenyre benevezett projektek elbírálásában. A minősítések elnyerése további lehetőségeket, programokat, díjazásokat jelenthet.
Az Erasmus+ program elindításának 30. évfordulója alkalmából létrehozott Move2Learn, Learn2Move kezdeményezés keretében az európai eTwinning projektek résztvevői benevezhetnek projektjükkel egy versenyre, amelyen utazási utalványokat nyerhetnek.
A cikk a Pályázati Pavilon 2017/tavaszi számának 45.oldalán jelent meg.