Ifjúsági projektben vettél részt? Így tedd láthatóvá a fejlődésed!
Hallottál már a Youthpass-ról, de nem igazán tudod, mi az? Esetleg csak a részvételi igazolást kaptad meg belőle, és szeretnéd megtudni, mennyi mindenre lehet még használni?
A Youthpass az Erasmus+ ifjúsági lehetőségeihez és az Európai Szolidaritási Testülethez kapcsolódik. Az a fő célja, hogy elismertesse és láthatóvá tegye a nemformális tanulást, és az annak révén szerzett tudást is tapasztalatokat. A Youthpass tanúsítványként összefoglalja, miben fejlődtél egy-egy projekt során, ugyanakkor eszközként arra is lehetőséget ad, hogy te magad reflektálj a tanulási-fejlődési utadra.
Tipp! A nemformális tanulásról, annak előnyeiről és hátrányairól a Nemformális tanulási lehetőség: az Erasmus+ ifjúsági csere cikkből tudhatsz meg többet.
Egy-egy ifjúsági csere, önkéntesség vagy szolidaritási projekt során sok tudást és tapasztalatot szerzel. Ez a folyamat a nemformális tanulás jellegzetességei miatt azonban sokkal kevésbé feltűnő, mint az iskolapadban vagy egyetemen szerzett tudás. Ilyenkor gyakran nem csak vagy nem elsősorban a tárgyi tudásod bővül, hanem a soft skilldjeid, készségeid fejlődnek. Ennek a fejlődésnek a tudatosítására és a tanulási eredmények azonosítására és dokumentálására nyújt lehetőséget a Youthpass.
A Youthpass 3 részből áll:
- az első szakasz tartalmazza az adott ifjúsági projekt alapvető adatait (hol, min, mikor, melyik szervezetnél vettél részt) – ez a szervezők az aláírásukkal hitelesítik;
- a második szakasz lehetőséget nyújt neked arra, hogy önreflektív módon végiggondold, miben fejlődtél a projekt során. Ezt a nyolc kulcskompetencia mentén teheted meg, és a szervezet vagy az önkéntes mentorod is segítséget nyújthat a kitöltésében;
- a harmadik, opcionális szakaszban pedig (általában összetettebb, hosszabb projektek esetén) a kezdeményezés tevékenységeit részletezi a szervező.
Az élethosszig való tanulás nyolc kulcskompetenciája
- írás-olvasási készségek,
- többnyelvűség,
- matematikai, valamint a természettudományokkal, a technológiával és a műszaki tudományokkal kapcsolatos készségek,
- digitális és technológiai jártasság,
- interperszonális készségek, és új kompetenciák elsajátításának képessége,
- az aktív polgári szerepvállaláshoz szükséges készségek,
- vállalkozói készség,
- kulturális tudatosság és kifejezőkészség.
A Youthpass kitöltése során kiválaszthatod azokat a kompetenciákat, amikre reflektálni szeretnél, amik fejlődtek a projekt során, és a rendszer csakis ezeket az adatokat emeli majd be a tanúsítványodba.
Mire jó a Youthpass?
- Ahogy említettük, önreflexióra ad lehetőséget. Vezetett kérdések és témakörök mentén, akár külsős segítséggel gondolhatod végig, hogy mikben fejlődtél.
- Gyakorlatot szerzel a segítségével abban, hogy hogyan nézz rá a saját fejlődési utadra, ami a későbbiekben, és nem csak ifjúsági projektekhez kapcsolódóan is hasznos készség lesz.
- Hasznos állásra vagy gyakornokságra való jelentkezéskor is. Egy felmérés szerint a tanúsítványt állásra, gyakornoki vagy tanulmányi lehetőségre jelentkezéskor használók 67%-a vélte úgy, hogy a Youthpass hasznos volt a felvételi folyamatban.
Fotók: Vidéken Jó! Alapítvány