Web accessibility tool and checklist
Információk és tippek
Az angol nyelvű kiadvány célja, hogy a kevesebb lehetőséggel rendelkező célcsoportok információhoz való hozzáférését segítse.
A 12 oldalas, angol nyelvű segédlet a webszerkesztés, valamint a vizuális elemek használatával kapcsolatos, nemzetközileg elfogadott tanácsokkal is szolgál.
Az Erasmus+ program arra törekszik, hogy valamennyi tevékenysége során előmozdítsa az egyenlő hozzáférést, a befogadást, a sokszínűséget és a méltányosságot. A befogadás és a sokszínűség a program egyik horizontális prioritása, és a szervezeteknek inkluzív megközelítést kell alkalmazniuk annak biztosítása érdekében, hogy a résztvevők széles köre hozzáférjen a digitális tartalomhoz.
A World Wide Web Consortium (W3C) szerint a weboldalak, eszközök és technológiák akkor hozzáférhetők, ha olyan módon jönnek létre és épülnek fel, amely biztosítja, hogy a különböző képességekkel rendelkező egyének ne csak érzékeljék, megértsék és navigáljanak rajtuk, hanem aktívan foglalkozzanak velük és hozzájáruljanak a működésükhöz. A webes akadálymentesítés annak biztosítására összpontosít, hogy a webes tartalom hozzáférhető maradjon a különböző képességekkel rendelkező emberek számára: hallási, vizuális, beszéd, fizikai, kognitív, neurológiai stb. A web-akadálymentesítési irányelv (EU 2016/2102 irányelv) valamennyi tagállamra vonatkozóan szabályokat állapít meg annak biztosítása érdekében, hogy a közszférabeli szervezetek honlapjai és mobilalkalmazásai megfeleljenek az akadálymentesítési követelményeknek. Ezeket a követelményeket a W3C által kifejlesztett Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.1 részletezi. Az irányelv kiegészíti az európai akadálymentesítési intézkedéscsomagot, amely a magánszektor termékeinek és szolgáltatásainak széles körére terjed ki.