ARCHIDICT - Képes, többnyelvű szótár építészeknek, építkezőknek és kivitelezőknek
Egy egyetemi baráti társaság hozta létre a Erasmus+ Nívódíjban részesült, online elérhető, többnyelvű képes építészeti szótárt, az Archidict-et.

Az ÉK Egyesület egy olyan többnyelvű, képekkel illusztrált, digitális szótár összeállítását tűzte ki célul, amely segíti az építészhallgatókat, illetve az építőiparban dolgozókat a szakmai nyelv elsajátításában, emellett összefoglalja a modern és hagyományos európai építési technológiákat. Az ARCHIDICT szótár ingyenesen hozzáférhető és az oktatási célok mellett a nemzetközi építészeti együttműködéseket is segítheti.
A sikeresen megvalósult, Erasmus+ Nívódíjban részesült projektről Palotás Gáborral, az egyesület alelnökével, projektkoordinátorral beszélgettünk.
Mit érdemes tudni az ÉK Egyesületről? Honnan jött az ötlet, hogy Erasmus+ pályázók legyenek?
Az ÉK Egyesület egy egyetemi baráti társaságból alakult 2006-ban. Építészekből álló, kis taglétszámú egyesület vagyunk, mindössze 20 taggal működünk. Fontosabb céljaink között szerepel, hogy műemlékekkel foglalkozzunk, valamint megismertessük a hagyományos építőmesterségeket a nagyközönséggel. Ennek érdekében 2012 óta veszünk részt különböző nemzetközi programokban, mint a Leonardo vagy az Erasmus+.
Hogyan fogalmazódott meg az ARCHIDICT ötlete?
Az ARCHIDICT ötletét egy régóta fennálló igény szülte. Az egyetemi tanulmányaim során szembesültem vele, hogy gyakorlatilag nincs olyan specifikus, tanulható építészeti terminológia, ami – akár angolul – hozzáférhető lenne a számomra. Mindössze egy általános mérnöki szaknyelvi kurzus létezett, ami elenyésző arányban tartalmazott építészeti szakkifejezéseket. A nyolcvanas években megjelent egy német-angol képes építészeti szótár, amelynek a magyar nyelvű változata volt gyakorlatilag az egyetlen hozzáférhető forrásanyag. Az ARCHIDICT célja az volt, hogy erre a problémára megoldást nyújtson. Elhatároztuk, hogy létrehozunk egy online elérhető, többnyelvű, képes építészeti szótárt, mely lehetőséget ad az egyes tématerületek részletes megismerésére.
Hosszabb partnerkeresés és előkészítés után 2017-ben indítottuk útjára a projektet, melyben 8 partnerország vett részt. Magyar koordináció mellett spanyol, portugál, bolgár, lengyel, egyesült királyságbeli, görög és olasz partnerek dolgoztak a megvalósításon. A magyar partner feladata volt az általános koordináció és az illusztrációk elkészítése, a görög partner pedig az informatikai hátteret biztosította.
Mi jelentette a projekt megvalósítása során a legnagyobb kihívást?
Az egyik legfontosabb kihívás a szótár megvalósulásához szükséges informatikai keret létrehozása volt. Mivel az volt a célunk, hogy az ARCHIDICT a későbbiekben mintául szolgálhasson hasonló szótárak számára, úgy kellett kialakítanunk, hogy fejleszthető, bővíthető legyen. Az általunk létrehozott modell alapján lehetőség van az innovációtranszferre, azaz a szótárhoz felhasznált műszaki, technológiai megoldások más tématerületekre való kiterjesztésére, legyen szó akár a gépészetről, akár a természettudományokról.
Mit tekint az ARCHIDICT legnagyobb előnyének?
Mivel az ARCHIDICT egy online elérhető, digitális szótár, lehetőséget ad az interakcióra is. A különböző témákhoz tartozó rajzokat hanganyagokkal párosítottuk. A szótár elvitathatatlan erénye, hogy mai megfogalmazásokat, modern technológiákat is tartalmaz. Különösen hasznos lehet olyan nemzetközi kooperációkban, ahol különböző országokból érkező csapatok dolgoznak egy-egy projekt megvalósításán. Több ilyen projektben vettünk részt az elmúlt években, és mindig fontos tényező volt, hogy milyen gyorsan alakul ki a közös nyelv – ezekben a nemzetközi együttműködésekben az ARCHIDICT komoly segítséget tud nyújtani.
A szótár jelenleg 9 nyelven érhető el. A fontosabb világnyelvek mellett kelet-európai nyelvek, például a lengyel, a bolgár és a magyar nyelv is szerepel benne, de kaptunk már megkeresést például Walesből és Törökországból is, így komoly esélyünk van arra, hogy a jövőben további nyelvekkel bővítsük a szótárt. Fontos eredmény, hogy egy hamarosan megjelenő olasz építészeti tankönyvben számos illusztrációnkat felhasználták.
Hogyan profitált az egyesület a projekt során elért eredményekből?
Mik a további tervek?
A projekt hatására számos megkeresést kaptunk olyanoktól, akik fantáziát látnak a szótárban, illetve tisztában vannak a jelentőségével. Ők azért jelentkeztek, hogy segítsék a további fejlesztést, akár új nyelvek beépítésével, akár egyéb módokon. A projektnek köszönhetően már könnyen megtalálnak minket azok, akik fontosnak tartják, hogy egy többnyelvű, interaktív képes építészeti szótár a nagyközönség számára is elérhető legyen – akár európai, akár még szélesebb, nemzetközi szinten. Nem túlzás kijelenteni, hogy hosszú évekre, akár évtizedekre tervezünk ezzel a projekttel.
A projekt értékei:
A projektben részt vevő partnerek innovatív oktatási megoldásokat és a legkorszerűbb szoftvertechnológiát alkalmazták annak érdekében, hogy az ARCHIDICT platform oktatási és munkavégzési célokra is hasznos forrás legyen. A 9 nyelven elérhető oktatási eszköz interaktív teszteket is tartalmaz, amelyek segítségével mérhetővé válik a nyelvtanulásban elért fejlődés. A projekt további eredményei egy oktatási kézikönyv, egy segédlet a szótár bővítéséhez, a szótár letölthető és nyomtatható verziója, valamint az online szótár tartalmának többnyelvű nyomtatott formátumú könyvváltozata. Két további, nyomtatott formátumú kézikönyv is készült, amelyek a szótárt a szakképzés és az egyetemek oktatási eszközeként népszerűsítik, valamint iránymutatást adnak a digitális tartalom további bővítésére.
Intézmény: ÉK Egyesület
A projekt címe: Illustrative Multilingual Dictionary for Architects, Builders & Construction Workers
Koordinátor: Palotás Gábor
A projekt honlapja ITT érhető el.