Az Erasmus+ Nívódíj elnyerése a Széchenyi István Egyetem mobilitási projektjeinek sikerességét jelzi

Az Erasmus+ nívódíj elnyerése a Széchenyi István Egyetem mobilitási projektjeinek sikerességét jelzi.

Három elegánsan öltözött hölgy egy egyetem folyosóján
Az Erasmus+ Nívódíj elnyerése a Széchenyi István Egyetem mobilitási projektjeinek sikerességét jelzi

A díjazott intézmény: Széchenyi István Egyetem Nemzetközi Programok és Alumni Központ, Ösztöndíj és Mobilitási Osztály

Interjú Mészáros Mártával, a Széchenyi István Egyetem Nemzetközi Programok és Alumni Központ, Ösztöndíj és Mobilitási Osztály vezetőjével.

Milyen célkitűzések mentén vágtak bele a projektbe?

A cél az volt, hogy a Covid következtében lecsökkent mobilitási kedvet visszahozzuk legalább a járványt megelőző szintre a hallgatók és oktatók körében, esetleg fokozzuk is a nemzetközi mobilitást és a nemzetközi kapcsolatok erősítését. Most már látjuk, hogy ez teljes mértékben megvalósult, hiszen több mint 400 kifele és befele irányuló tanulmányi, szakmai, oktatási, képzési mobilitást valósítottunk meg, nemzetközi együttműködéseken alapuló közös kurzusokon, workshop- és szemináriumi részvételeken keresztül. Emellett a közel 100 partnerintézménnyel való együttműködés és tapasztalatcserék segítettek abban, hogy a résztvevők új kulturális perspektívákat is megismerhessenek.

Hallgató egy nagy TUS felirat mögött áll

Mi volt a projekt legemlékezetesebb pillanata? 

A legemlékezetesebb pillanat talán a projektindító rendezvény volt 2022 májusában, amikor a résztvevők első alkalommal, immár maszk és korlátozások nélkül találkozhattak egymással és a korábbi mobilitásról hazaért hallgató társaikkal, a partnerintézmények hozzánk érkezett hallgatói képviselőivel, és közösen hivatalosan elindítottuk a mobilitási projektet. Az együttműködés ezen kezdő pillanata erős alapot adott a további közös munkához.

Emellett meghatározó élmény volt a projekt során ideérkező nemzetközi hallgatókat fogadni, élettel teli, pozitív élménybeszámolóikat olvasni.

Mi volt a projekt legnagyobb előnye a résztvevők, illetve az intézmény szempontjából? 

A legnagyobb előnye a résztvevők számára az volt, hogy nemcsak szakmai tudást szereztek, hanem különböző kultúrák megértésében és nemzetközi kapcsolatépítésben is gazdagodtak. A projekt lehetővé tette, hogy 26 Európán belül és kívüli országgal valósítsunk meg hallgatói és munkatársi mobilitást. A legnépszerűbb úti célnak Spanyolország, Románia, Olaszország, Portugália, Németország és Thaiföld számított.

A projekt során a nemzetközi hallgatók részvételével számos hazai hallgatói integrációt elősegítő programot valósítottunk meg: Welcome Week (2022. augusztus), HUngarian Cultural Night (2022.szeptember), BBQ Sunday, Pub Crawl (2022. október), Quiz Night (2022. november, 2023. március), The most beautiful time of the year (2022. december), Mobilis Science Cinema (2023. február, március) SZE Napok (2023. április).

Az intézmény számára pedig a projekt hozzájárult a nemzetközi láthatóság növeléséhez és a külföldi együttműködések szélesítéséhez, ami hosszú távon is előnyös a kutatás, oktatás és a hallgatók számára.

Mi a legnagyobb változás az intézményen belül?

A legnagyobb változást az intézményen belül talán a nemzetközi tudományos és képzési együttműködés erősödése jelentette. A projekt új, nemzetközi tapasztalatokat hozott az oktatók, szakok és hallgatók számára a közel 100 intézményi együttműködésen keresztül, amelyek közvetlenül beépültek az oktatásba. A beküldött beszámolók szerint azon résztvevők aránya, akik úgy érzik, hogy hasznukra vált az Erasmus+ mobilitás során szerzett tapasztalatuk a hazai munkájukban, 96-100% között van.

A projekt segített abban is, hogy az intézmény mind az oktatás, mind az adminisztráció szintjén erősebben összpontosítson a nemzetközi mobilitásra és partnerkapcsolatokra.

Mire a legbüszkébbek a projekt kapcsán, melyik eredményére vagy hatására? 

A legbüszkébbek arra vagyunk, hogy sikerült fenntartható nemzetközi kapcsolatrendszert kialakítanunk, amely a jövőben is biztosítja a hallgatók és oktatók számára a mobilitási lehetőségeket. Az Erasmus+ projekten mellett más mobilitásokban is megtartottuk együttműködő partnereinket. Emellett büszkék vagyunk arra is, hogy a projekt során végzett közös munkák konkrét eredményeket hoztak, amelyek hozzájárultak a nemzetközi közösség fejlődéséhez.

Tájkép tengerparttal és sziklákkal

A portugál Leiriai Egyetemmel való partnerség például új szintre emelte az oktatói és hallgatói mobilitást, a közös képzések és témavezetések révén pedig az intézmény aktívan bekapcsolódott a nemzetközi tudományos vérkeringésbe. A projekt legbüszkébb eredménye a közös doktori témavezetés, illetve szintén jelentős eredménynek tekintjük egy kettős diplomát nyújtó mesterszak sikeres elindítását, amelyből az első hallgató már diplomát is szerzett. A hallgatók mindkét partnerintézmény tudományos kultúrájából profitálhatnak, ezáltal mélyebb és szélesebb körű tudásra tesznek szert.

Kik profitálhatnak még a projektből, kiknek lehet hasznos a célcsoporton kívül is az eredmény? 

A projekt eredményei nemcsak a közvetlen célcsoport, azaz a hallgatók számára hasznosak, hanem az intézmény oktatói, munkatársai számára is, akik szerzett tapasztalataik alapján új módszereket alkalmazhatnak az oktatásban és munkájukban. Ezenkívül a nemzetközi kapcsolatok erősítése révén a projekt hozzájárult az egyetemi polgárok nemzetköziesedéséhez, így a helyi közösségek számára is eredményt hozott, hiszen profitálhatnak az egyetem és külföldi partnerei közötti együttműködésekből, az ideérkező nemzetközi hallgatókon és munkatársakon keresztül.

Emellett a munkaerőpiac számára is előnyökkel jár, hiszen olyan fiatal szakemberek kerülnek ki a programból, akik több ország képzési rendszerében, kulturális környezetében szereztek tapasztalatot, így nemzetközileg versenyképes tudással és szemléletmóddal rendelkeznek.

Mekkora hangsúlyt fektettek a disszeminációra? 

A Széchenyi István Egyetem kiemelt hangsúlyt fektet a projekt eredményeinek disszeminációjára, amit jól mutat az átfogó, többcsatornás kommunikációs stratégia alkalmazása a Kommunikációért és Sajtókapcsolatokért Felelős Igazgatóság koordinálásával. A kommunikáció kiterjed mind a belső, mind a külső célcsoportokra, és külön figyelmet fordít a hallgatók, az oktatók, valamint a potenciális pályázók elérésére.

A disszeminációs tevékenységek magukban foglalják:

  • többnyelvű információs portálok működtetését és frissítését (pl. ipc.sze.hu, admissions.sze.hu),
  • hallgatói élménybeszámolók, blogok, kisfilmek közzétételét a nemzetközi portálunkon (ipc.sze.hu),
  • rendszeres részvételt egyetemi és országos rendezvényeken (Nyitott Kapuk, Educatio Kiállítás, Gólyatábor),
  • brosúrák készítését több nyelven, mind nyomtatott, mind digitális formában,
  • aktív jelenlétet a közösségi médiában (Facebook, Instagram, LinkedIn, WeChat), ahol rendszeresen megosztják a programok eredményeit és híreit.

Ezek alapján megállapítható, hogy a projekt disszeminációját stratégiai fontosságú elemként kezeljük, és professzionális, célzott formában, a lehető legszélesebb körű elérés érdekében.

Az Erasmus+ felsőoktatási KA1-es mobilitási projekt megvalósítói a Széchenyi István Egyetem nemzetközi kapcsolatainak erősítésére fókuszáltak, hallgatói és oktatói mobilitásokon keresztül. 

A projekt során 

  • az egyetem bővítette partnerhálózatát, 
  • növelte a külföldi hallgatók és oktatók számát, 
  • valamint fejlesztette az angol nyelvű képzési kínálatát. 

A kiemelkedő minőséget a vállalt létszámok jelentős túlteljesítése, a tanulmányok elismerésének megkönnyítése és a kevesebb lehetőséggel rendelkező hallgatók bevonása biztosította. 

Mit jelent az Önök számára a Nívódíj elnyerése? 

A Nívódíj elnyerése hatalmas elismerés számunkra, hiszen megerősíti, hogy mobilitási projektünk kiemelkedő eredményeket hozott a mobilitás és a nemzetközi együttműködés terén. Az elismerés nemcsak az Egyetem, a Nemzetközi Programok Központ Mobilitási és Ösztöndíj Osztály munkatársainak kemény munkáját, hanem intézményünk nemzetközi törekvéseinek sikerét és minőség iránti elkötelezettségét is tükrözi.

A díj motivációt ad jövőbeli tevékenységünkhöz, és segít abban is, hogy egyetemünk és nemzetközi mobilitási projektjeink még szélesebb közönséghez jussanak el. Az elismerés megerősít bennünket abban, hogy a hallgatóink és munkatársaink mobilitása érdekében végzett pályázati tevékenységünknek látható eredménye van. Mindezt az is alátámasztja, hogy a jövő tanévi hallgatói pályázatok száma 60%-kal múlta felül az elmúlt tanévi adatot.

Képek: Széchenyi István Egyetem

Bemutatkoznak a 2025-ös év Erasmus+ Nívódíjat nyert projektjei!