Az Európai Szakoktatási és Szakképzési Keretrendszerről
Az ECVET célja a formális, nemformális és informális utakon megszerzett tudás, készségek és kompetenciák európai szintű elismerése a szakképzésben.
Az ECVET – némileg leegyszerűsítve – a tagállamok közti szakképzési rendszerek megfeleltethetőségét célzó rendszerként indult. Hamar világossá vált azonban, hogy rendszerátalakító hatása áttételes módon jelentkezik, és inkább módszertani eszköztárként tekintenek rá, sem mint a szakképesítések elismerését, elismertetését lehetővé tevő mechanizmusként. Olyan szemléletmódot honosított meg a szakképzésben, amely egyszerre nyitja meg az utat a különböző tanulási környezetekben (másik országban vagy munkahelyi környezetben) szerzett tanulási eredmények elismerésére, és teszi lehetővé az oktatásban érintett és érdekelt célcsoportok közötti dialógust a diákok szakmai képzésének fejlesztése érdekében.
A Tempus Közalapítvány által felállított magyar ECVET szakértői hálózat tevékenysége két fő cél köré szerveződött:
- egyrészt a tanulási eredmény-alapú szemlélet terjesztését vállalta fel az oktatási intézmények és szakmai testületek felé,
- másrészt fórumot teremtett a hálózat által szervezett rendezvényeken az oktatásban érintett felek közötti eszmecsere elősegítésére.
A hálózat eredményessége számos ponton nyert visszaigazolást: a szakképzési mobilitási projektek ma már nem csak a munkaprogram egyik központi elemeként használják, de a stratégiai tervezésben is megkerülhetetlen eszközként tekintenek az ECVET-re. Mindemellett pedig az ECVET alapelvek és szemléletmód megjelent a magyar szabályozásban is – gondoljunk csak a Szakképzés 4.0. stratégiára, vagy az új szakmai kimeneti követelményekre. 2020 végén új szakképzési ajánlás váltotta fel az ECVET-et. Ez nem jelenti azt, hogy az ECVET által kitűzött célok maradéktalanul megvalósultak volna, hiszen a szakképzési rendszerek megerősítésének új eszköztára a régi elvekre épül, csak a hangsúlyok és a megvalósítás keretei változnak