Galán Angéla

Erasmus+ hallgató, újságírás az Egyesült Királyságban (2009)

Londonban tiszta lappal indult, azóta újságíróként és dokumentumfilmesként is komoly eredményeket ért már el.

Galán Angéla Erasmus30 arc
Galán Angéla

Angéla Magyarországon elért eredményei Londonban keveset számítottak, de élvezte a helyzetet, hiszen ez arra késztette, hogy a legtöbbet hozza ki magából. Az angolját tökélyre fejlesztette, és az újságíró szakmát is új oldalairól ismerte meg odakint. Tanulmányait egy díjnyertes dokumentumfilmmel fejezte be, amelyet a határon túli magyar identitásról és a hazakeresésről forgatott, családját és barátait is megszólaltatva a filmben. Érdeklődése középpontjába a kisebb­ségek ügye került, amelyet egy háromrészes dokumentumfilm, a „Szomszédaink, a magyarok” szerkesztő-riportereként is feltárt. Az „Angi jelenti” című televíziós riportsorozatban rendőrök, katonák, tűzoltók és vízi mentők munkájába kóstolt bele, mostanában fiataloknak szóló, élő televíziós műsorok házigazdájaként találkozhatsz vele.

2011-ben, éppen egy évvel azután, hogy hazatért londoni Erasmus útjáról, Szlovákmagyarok című diplomafilmjéért elnyerte a Gundel művészeti díjat és a Junior Príma díjat is. Tudatosan választotta ezt a témát: Angéla Szlovákiában nőtt fel, családjában a nyelvek és nemzetiségek összefonódása természetes jelenség volt, a nyitottság éppen ezért határozta meg alapjaiban hozzáállását. Az elfogadásban, empátiában, sokszínűségben olyan közeget talált, ami a munkájában óriási kincsnek számít, hiszen nap mint nap rengeteg ember osztja meg vele történeteit és gondolatait.

Angéla az Erasmus+ 30 Szabadegyetemen mesélt identitáskereséséről, és arról, hogy milyen szerepe volt ebben londoni Erasmus félévének: