A mentális egészség megőrzése sosem volt ennyire aktuális

Az ifjúsági projektek megvalósítását egyre inkább befolyásolja a fiatalok mentális állapota. Milyen támogatást nyújt a nemzeti iroda a pályázóknak a folyamat megkönnyítéséhez?

A mentális egészség megőrzése korunk egyik legnagyobb kihívása. A fiatalokat és a velük foglalkozó szakembereket napi szinten érinti ez a kérdés, hiszen a világjárvány hatásai, a társadalmi változások, a fenntarthatósági kérdések, az oktatási rendszerek nehézségei Európa-szerte bizonytalanná teszik az őket körülvevő környezetet. Pályázóinktól évek óta kapunk visszajelzést arról, hogy a mentális egészséggel kapcsolatos problémák hogyan befolyásolják a projektek megvalósításának menetét.

Mentális egészséget ábrázoló kép melyen három fa henger szerepel különböző érzelmek kifejezése céljából

Az ilyen típusú kihívások miatt a Tempus Közalapítvány 2020-ban csatlakozott a Mental Health in Youth Work nevű, az Erasmus+ és az Európai Szolidaritási Testület programok nemzeti irodái között létrejött stratégiai együttműködéshez. Ebben a partnerségben 14 nemzeti iroda dolgozik együtt annak érdekében, hogy olyan személyre szabott támogatást nyújtson a pályázóknak, amely lehetővé teszi mentális problémával küzdő fiatalok bevonását és az uniós projektekben való aktív részvételét.

Emellett hazai eseményekkel is igyekszünk egy elérhető szakmai hátteret teremteni a szakembereknek a projektekben felmerülő, a mentális egészséghez kapcsolódó nehézségek kezeléséhez.

Műhelymunkák a mentális jóllét megőrzéséért

2022-ben és 2023-ban is megrendeztük a Légy jól, tégy jót! című műhelymunkát. Az első alkalommal meghatároztuk a mentális egészség általunk elfogadható definícióját és összegyűjtöttük azokat a helyzeteket, jeleket, amelyek alapján egyértelmű lehet, hogy beavatkozásra van szükség. Olyan módszerekkel bővítettük a szakemberek eszköztárát, amelyek alkalmazásával hatással tudnak lenni mind a saját, mind a fiatalok mentális jóllétére. A második műhelymunkán a résztvevők megosztották sikereiket és közösen próbáltak választ keresni olyan helyzetekre, amelyek megoldása nem, vagy csak részben volt eredményes.

Az Európai Szolidaritási Testület támogatásával Magyarországon önkénteskedő fiatal felnőttek mentális jóllétére is érezhető hatással vannak az elmúlt évek kihívásai. Emiatt kifejezetten fontosnak tartottuk, hogy az önkénteseknek szóló tréningeket facilitáló szakemberek is lehetőséget kapjanak a közös gondolkodásra a témával kapcsolatban egy esemény keretein belül. A résztvevők összegyűjtötték azokat a jeleket, amelyek alapján az egyéni nehézségek detektálhatók, és megismerkedtek a legáltalánosabb stresszválaszokkal és olyan technikákkal, amelyeket alkalmazva enyhíteni lehet a feszültséget.

2024-ben rendeztük meg az első hazai módszertani börzét, ahol rövid workshopok keretében tizenhárom módszert mutattak be kiválasztott, fiatalokkal foglalkozó szakemberek. Olyan témák merültek fel, mint a düh átalakításának módjai, a mesealapú technikában rejlő lehetőségek, az erdőfürdő vagy éppen mozgáson alapuló önismereti módszer. A program lehetőséget adott arra, hogy a résztvevők kipróbálják az egyes eszközöket, és felfedezzék azok jellegzetességeit és képet kapjanak alkalmazási lehetőségeikről.

JÓ TUDNI! Az eseményen bemutatott módszertanokból, jó gyakorlatokból és történetekből hamarosan online cikksorozat készül.

Új Támogató Program

A jövőben is aktívan tervezünk foglalkozni ezzel a kiemelt fontosságú témával. A Tempus Közalapítványnak több olyan támogató programja van, amelynek célja, hogy az ifjúsági területen pályázóknak személyre szabott segítséget nyújtson a projektmegvalósítás folyamatában. A többek között önkormányzatoknak, szolidaritási projekt megvalósítóknak vagy éppen önkénteseket fogadó szervezeteknek szóló programcsomag 2024-ben kibővül. A mentális jóllét fontossága miatt ugyanis elindítjuk a mentális egészséghez kapcsolódó kihívásokra reflektáló támogató programot, amely során elsősorban szupervízió formájában kapnak segítséget az érintett szervezetek. Részletek hamarosan az eu-ifjusag.hu weboldalon.

Nemzeti irodaként továbbra is törekedni fogunk rá, hogy pályázóink visszajelzései alapján a valós igényekre reflektáljunk, és segítsük őket abban, hogy a mentális egészséghez kapcsolódó kihívások ellenére minőségi tevékenységet tudjanak megvalósítani.