Készségek Európai Éve: a felmérés rávilágít a kis-és középvállalkozások hiányosságaira
Egy új, frissen közzétett felmérés is megerősíti, hogy a szakképzett munkaerő kulcsfontosságú az európai kis- és középvállalkozások (kkv-k) sikerességében.
Az eredmények azon a napon kerültek nyilvánosságra, amikor a Bizottság kezdeményezést terjesztett elő a kkv-k segélyezése érdekében.
Ezek a kezdeményezések többek között arra irányulnak, hogy lehetővé tegyék a kkv-k számára a szakképzett munkaerő felvirágoztatását azáltal, hogy továbbra is támogatják az európai paktum keretében megvalósuló nagyszabású készségfejlesztési partnerségek által biztosított képzési tevékenységeket.
Kulcsfontosságú információk
A felmérés szerint a kkv-k 95%-a szerint nagyon (82%) vagy mérsékelten (13%) fontos az üzleti modellje szempontjából, hogy megfelelő képzettséggel rendelkező munkavállalói legyenek.
Ez a helyzet a vállalatok közel kétharmadát (63%) tartja vissza az általános üzleti tevékenységében. Közel felük (45%) azt is állítja, hogy ez akadályozza a digitális technológiák átvételére vagy használatára irányuló erőfeszítéseiket, és tízből négyen (39%) látnak nehézségeket üzleti tevékenységeik környezetbarátabbá tételében.
A kkv-k már most is számos intézkedést alkalmaznak a munkavállalóik megtalálása és megtartása érdekében. Ez magában foglalja
- a tehetségek vállalaton belüli jobb kihasználására irányuló erőfeszítéseket (pl. a személyzet mobilitása vagy a munkakör rotációja),
- a képzésekbe való nagyobb befektetést, vagy
- a munkakörök vonzerejének növelését a (nem) anyagi előnyök tekintetében.
A szükséges készségekkel rendelkező munkaerő felvételének megkönnyítése érdekében a kkv-k azt mondják, hogy
- jobb együttműködésre van szükségük az állami foglalkoztatási szolgálatokkal (58%),
- jobb eszközökre van szükségük a jelentkezők készségeinek felméréséhez (49%),
- jobb eszközökre a vállalat készségigényének felméréséhez (46%), valamint
- szükségesnek látják a külföldi képesítések elismerésének egyszerűsítését (38%).
Háttér
Az EU támogatja a készségek fejlesztését és az egész életen át tartó tanulást. A tagállamok támogatják azt a célt, hogy 2030-ra a felnőttek legalább 60%-a vegyen részt legalább egy képzésben.
Mintegy 65 milliárd euró uniós forrás áll rendelkezésre az oktatás, a képzés és a készségek fejlesztésének támogatására. Az európai készségfejlesztési menetrend és a készségek paktumja Európa-szerte segítette a vállalatokat és a munkavállalókat a képzések előmozdításában, ami már 2 millió ember számára előnyös.