Fiatalok a középpontban: online vita, ifjúsági jelentés és Eurobarométer eredmények

A legújabb kutatási eredmények szerint a fiatalok nagy része optimistán áll az EU-hoz, azonban kihívásokkal kell szembenézniük.

Az Európai Bizottság új online vitát indít a polgári részvételi platformon a 2024-es bizottsági ifjúsági jelentés és a fiatalokra vonatkozó legfrissebb Eurobarométer felmérés eredményeinek közzétételével párhuzamosan. Az online vita az ifjúsági párbeszéd során felmerült legfontosabb témákat emeli EU-szintű párbeszédre.

A fiatalok lehetőségei és kihívásai

A legfrissebb Eurobarométer felmérés szerint az európai fiatalok 61%-a optimista az EU jövőjével kapcsolatban, és 10-ből 6 fiatal úgy véli, hogy az EU pozitív hatással van a társadalomra. A felmérés eredményei azt mutatják, hogy a fiatalok szerint az Európai Unió fő erőssége:

  • a szabad mozgás, tanulás és munkavállalás lehetősége (32%),
  • a tagállamok közötti erős kapcsolatok és szolidaritás (28%), valamint
  • az EU demokrácia és alapértékek iránti elkötelezettsége (25%).

Ezzel párhuzamosan hozta nyilvánosságra a Bizottság a 2022-2024 közötti időszakra vonatkozó ifjúsági jelentését, amely összképet nyújt az EU fiataljainak életéről és a 2019-2027-es európai ifjúsági stratégia keretében elért előrehaladásról. Az ebben foglaltak párhuzamba állíthatók az Eurobarométer eredményeivel: a fiatalok közel 60%-s pozitívan ítéli meg az EU-t, és több mint 70%-uk él szavazati jogával.  

A riport a fiatalok kihívásaira és az azzal kapcsolatos szakpolitikai teendőkre is kitér. A fiatalok munkanélkülisége 10% körüli; és bár az iskolázottság aránya nő, a 15 éves európai uniós fiatalok közel harmadának kihívást jelent az alapvető matematika megértése, 28%-uknak pedig a digitális készségeiket kellene fejleszteniük. Emellett kiemelkedő probléma a mentális jóllét is: a fiatalok közel fele szembesült érzelmi vagy pszichoszociális nehézségekkel az utóbbi évben. A riport hangsúlyozza az aktív társadalmi részvétel, az élethosszig tartó tanulás, a munkavállaláshoz kapcsolódó készségek fejlesztésének, valamint a mentális jóllét és az egészséges életmód fontosságát, és rámutat arra, hogy ezeket a kiemelt területeket aktívan támogatják az olyan tevékenységek, amelyek az Erasmus+ vagy az Európai Szolidaritási Testület révén valósulnak meg.

Online vita az EU politikájának alakításáért

A polgári részvételi platformon található új online vita minden korosztálynak lehetőséget nyújt arra, hogy hozzászóljon az ifjúsági párbeszéd során, fiatalok által megfogalmazott témákhoz.

„A fiatalok jelentik Európa jövőjét, és a mondanivalójukat meg kell hallani. Ez az új online vita felületet nyújt ahhoz, hogy megosszák ötleteiket, és formálják az uniós szakpolitikákat. A legutóbbi Eurobarométer rámutat az EU-val kapcsolatos reményeikre, de az aggodalmaikra is. Szeretnék, hogy a biztonság, a munkavállalás, a lakhatás, a mentális jóllét és a demokrácia kérdései megoldódjanak. Mi pedig azon fogunk dolgozni, hogy a prioritásaikat figyelembe vegyük, és minden európai fiatalnak lehetőséget nyújtsunk egy szebb jövő felépítésére.”

(Roxana Mînzatu, az Európai Bizottság szociális jogokért és készségekért, minőségi munkákért és felkészültségért felelős ügyvezető alelnöke)

A cikk alapjául az Európai Bizottság sajtóközleménye szolgált.