Fiataloktól fiataloknak - ifjúsági cserék egy fiatal projektmegvalósító szemével
A 21 Nap Egyesület, 2024-ben Erasmus+ Nívódíjat nyert, Who Do You Follow? projekt fókuszában egy prioritást élvező téma, a médiatudatosság fejlesztése állt.
Hogyan hathat a fiatalok közösségimédia-tudatosságára egy Erasmus+ ifjúsági csere? Milyen kihívásai lehetnek egy nemzetközi projektnek napjainkban? Mi motivál egy 24 éves fiatalt arra, hogy Erasmus+ projekteket valósítson meg? Ezeket a kérdéseket jártuk körbe Szép Ábrissal, a 21 Nap – Fiatalok a Tudatosabb Életért Egyesület elnökével.
A 21 Nap Egyesület neve arra utal, hogy állítólag 21 napra van szükségünk ahhoz, hogy szokásainkat megváltoztassuk. Az egyesületetek célja, hogy ebben a folyamatban segítse a fiatalokat.
Mi volt magának a Who Do You Follow ifjúsági cserének célja?
Az, hogy a fiatalok felkészültebben, tudatosabban tudjanak navigálni a közösségi média világában. Végiggondoltuk például, hogy hogyan tudunk visszavenni a közösségimédia-használatból, és helyette olyan szokásokat kiépíteni, amik hasznosak. Sokan jelezték, hogy többet szeretnének sportolni, ezért már az ifjúsági csere alatt kipróbáltunk különböző sporttevékenységeket. Voltak, akik azt mondták, hogy szeretnének tartalmat gyártani, de úgy, hogy az egy kreatív, felelősségteljes folyamat legyen, így erre is teremtettünk lehetőséget. Emellett megnéztük, hogy milyen oldalakat követünk, miket szeretnénk még látni a jövőben, és melyiket követjük ki. Hogy a tárgyi tudás is meglegyen, különböző témákban kutatások eredményeit dolgoztuk fel. A résztvevők elmondták, hogy rengeteg új információt tudtak meg, megkérdőjelezték korábbi elgondolásaikat bizonyos témákkal kapcsolatban.
A 21 Nap Egyesület Who Do You Follow? Erasmus+ ifjúsági cseréje 2024-ben elnyerte a kiemelkedő projekteknek járó Erasmus+ Nívódíjat. Huszonhat fiatal vett részt, akik Ukrajnából, Romániából, Lengyelországból és Magyarországról érkeztek. A projektet az tette kiemelkedővé, hogy fókuszában egy prioritást élvező téma, a médiatudatosság fejlesztése állt, és a megvalósítók olyan társadalmi kihívásokat is rátermetten kezeltek, mint a háborús helyzetből érkező ukrán fiatalok tudatos és érzékeny bevonása, valamint a projekt akadálymentesítése.
Mi volt a legnagyobb hatással a fiatalokra?
Az egyik legizgalmasabb programpont az volt, amikor digitális detoxot tartottunk, és 24 órára elzártuk az okoseszközeinket. Összegyűjtöttünk minden telefont, beraktuk őket egy dobozba és csak következő nap nyitottuk ki azt, és reflektáltunk az élményre. Ezt mindenki egy kicsit másképp élte meg. Valaki folyamatosan fantomrezgést érzett a zsebében, más furcsának találta, hogy nincs mit csinálnia, amikor egyedül van. Sokan már ezután a 24 óra után arra jutottak, hogy szeretnék megváltoztatni a technológiával való kapcsolatukat.
A szervezők közösségimédia-használatára is hatással volt az ifjúsági csere?
Igen, a projekt után nemcsak a résztvevők, hanem a szervezetünk és a partnerszervezetek közösségimédia-használata is változott. Amikor tartalmat tervezünk, posztolunk, átgondoljuk, hogy az hasznos-e a fiataloknak, és hogy felelősségteljes-e. Az a cél, hogy amikor valaki pörgeti az Instagramot és meglátja a mi posztunkat, akkor a nap végén is emlékezzen arra, hogy mit látott.
Ez már nem az első ifjúsági cserétek volt. A szervezés során merült fel olyan dolog, amit kihívásként éltetek meg, vagy rutinból zajlott az egész?
Két nagy kihívás is volt. A tervezés során még nem merült fel, de egy mozgáskorlátozott lány is jelentkezett az ifjúsági cserére. Először megijedtünk, mert ilyen téren még nem volt tapasztalatunk. Nem tudtuk, hogy jó lesz-e a szállás, rendben lesznek-e a feladatok. Végül megkérdeztük a jelentkezőt, hogy neki pontosan mire lenne szüksége a projekt során. Egyeztettünk a szállással, a résztvevő talált magának egy kísérőszemélyt, mi, szervezők, pedig összeültünk, hogy átbeszéljük, a programnak milyen elemei vannak, amiket meg tudunk változtatni, hogy megfeleljenek a résztvevő igényeinek is. Így végül teljes értékűen részt tudott venni a projektben, és mi ezt nagy sikernek könyveltük el.
Továbbá a cserén részt vettek ukrán fiatalok is… már az utazás kapcsán felmerült, hogy megéri-e a rizikót, ezt a döntést végül a partnerre bíztuk. Így is eljöttek, és szerencsére nem volt semmi gond. Jelentős élmény volt számukra, hogy annak ellenére, hogy háború van az országukban, részt tudtak venni egy fiataloknak szóló, nemzetközi programon.
Érzelmileg eléggé kiélezett lehetett a helyzet. Hogyan tudtátok kezelni ezt?
Voltak nehézségek, például a 24 órás digitális detoxtól ők kifejezetten tartottak, mert mi van, ha pont akkor jönnek ki olyan hírek, amik a családjukat érintik. Erről is beszéltünk sokat, ők is megosztották velünk a saját megéléseiket. Voltak megrázó részek. A csoporttal úgy próbáltuk feldolgozni ezt, hogy mindenki csak annyit halljon, amennyire lelkileg felkészült.
Hosszú távon milyen hatásai voltak a projektnek?
Több új projektötlet is született a Who Do You Follow? alatt. Az egyik ilyen például a Mind and Motion volt, ami alatt arra fókuszáltunk, hogyan legyen a sport a résztvevők életének szerves része – hiszen sokan erre cserélnék le a közösségimédia-használatot –, és hogy hogyan tudunk törődni a mentális egészségünkkel. Emellett kapacitásbővítésre is lehetőséget nyújtott: néhány akkori résztvevő immár projektszervező az egyesületünknél.
Elég fiatalon csöppentél az ifjúsági szektorba – még csak 24 éves vagy. Mi motivál arra, hogy Erasmus+ ifjúsági cseréket valósíts meg?
Tizenkilenc éves koromban kezdtem el ifjúsági csere szervezőként tevékenykedni. Előtte több projekten is részt vettem, és azt láttam, hogy ez egy varázslatos élmény. Arra gondoltam, hogy milyen jó lenne ezt másoknak is megadni úgy, hogy én szervezem. Az Erasmus+ ifjúsági cseréket minden fiatalnak ajánlom, de tényleg mindenkinek! Tök mindegy, hogy introvertáltnak vagy extrovertáltnak tartod magad, hogy mennyire vagy magabiztos az angoltudásodban. Menj, próbáld ki, tapasztald meg, mert életed egyik meghatározó élménye lesz! Ha pedig már részt vettél néhány projekten, és úgy érzed, hogy te is szeretnél megvalósítani, csináld. Csatlakozz egy egyesülethez, akár keress meg minket, és próbáld ki magad! Mert az ifjúsági cserék fiatalok által fiataloknak megvalósított projektek. Ezeket mi csináljuk egymásnak.