Nemzetközi együttműködést támogató online felületek - Erasmus+ köznevelés
Bemutatjuk az eTwinning és az Erasmus+ Project Results Platform felületeket.

Az Erasmus+ mobilitási és stratégiai partnerségi pályázatok különböző szakaszaiban, de már a projektek tervezésekor is rendelkezésünkre állnak olyan felületek, melyek a nemzetközi együttműködést segíthetik. Az Erasmus+ pályázatokat közvetlenül tudják támogatni az eTwinning, a School Education Gateway és az Erasmus+ Project Results Platform felületek, melyeken többek között jövőbeni pályázatainkhoz kereshetünk partnereket, tájékozódhatunk más pályázatok megvalósításáról, részt vehetünk különböző képzéseken, de akár már megvalósított eredményeinket is közzétehetjük. Pályázati tippek rovatunkban most összeszedtük a felületekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
Erasmus+ Project Results Platform
eTwinning
A portál az Erasmus+ mobilitási projekteket és stratégiai partnerségeket több szinten is tudja támogatni. Egyrészt a nemzetközi portál használata átjárót biztosíthat az Erasmus+ projektek megvalósításához nemzetközi együttműködések elősegítésén keresztül, de külön Erasmus+ projektpartner-kereső és fórum működik a felületen. Az eTwinning portál emellett lehetőséget ad arra, hogy nemzetközi szakmai továbbképző és partnerkereső találkozók keretében az eTwinning projektben sikeresen pályázó pedagógusok a szervező külföldi célországokban építsenek kapcsolatokat és szerezzenek szakmai tapasztalatot. A speciális téma köré rendezett találkozók nagy része általában 5-7 ország részvételével zajlik, de 15-20 országot érintő nagyobb szabású eseményeket is rendeznek Európában.
Az Erasmus+ projektek elindulása után is tudunk támaszkodni a felületre, hiszen azok megvalósítása is könnyen dokumentálható az eTwinning portálon, emellett létrehozhatunk virtuális Tanári szobákat, de chatelni és üzenetet is tudunk küldeni egymásnak, valamint blogot, projektnaplót is írhatunk.
A program a tanári szakma erősítésére és a szakmai fejlődésre is lehetőséget biztosít online szemináriumok, események keretében. Továbbá az eTwinning Magyarországi Szolgáltató Pontja kétféle személyes jelenlétet nem igénylő webináriumot is tart az érdeklődők számára (korszerű pedagógiai módszerek és IKT eszközök az eTwining program keretében - 30 órás továbbképzés, illetve digitális eszközökkel támogatott projekt alapú tanulás - Intel® Teach Essentials - 50 órás képzés), melyek ingyenesek és akkreditált pedagógus-továbbképzésnek minősülnek.
A program jobb megismerését nagyköveti hálózat segíti. Jelenleg a programban hét magyarországi nagykövet vesz részt. A nagykövetek feladata, hogy előadásokkal népszerűsítsék az eTwinninget, és segítsék azok munkáját, akik a projektek megvalósítása során ezt igénylik. Emellett workshopok, előadások megtartásával különböző rendezvények keretében támogatják a szolgáltató központ munkáját. A program nagykövetei gyakorló pedagógusok, akik rendszeresen maguk is indítottak, indítanak projekteket.
A nemzetközi együttműködéseket támogató felületek sorát korábban a School Education Gateway platform is gyarapította, mely 2023. november 30-a után már nem érhető el. A régi és az új felhasználók a European School Education Platformon (Európai Iskolai Oktatási Platform), minden tartalmat és szolgáltatást megtalálnak. Az új felület megfelelő teret biztosít arra, hogy az olvasók naprakészek legyenek az újdonságokkal kapcsolatban, folytassák szakmai fejlődésünket és kapcsolatban tudjanak maradni az iskolai oktatás különböző szereplőivel.