LépÉsKÉK: Nemzetközi partnerség a könnyen érthető információkért

A projekt az értelmi fogyatékossággal élőket támogatja az információkhoz való egyenlő hozzáférésben.

Tenyérben lévő színes puzzle szív
LépÉsKÉK: Nemzetközi partnerség a könnyen érthető információkért

A projekt célja

Az Értelmi Fogyatékosok Csongrád Megyei Érdekvédelmi Szervezete Közhasznú Egyesülete által koordinált „Tegyük a világot az értelmi sérült emberekkel közösen, számukra is érthetővé!”, röviden: LépÉsKÉK című felnőtt tanulási partnerségi (KA2) projekt, az ERASMUS+ program támogatásával valósult meg. Célja az értelmi fogyatékossággal élő emberek önérvényesítésének és autonómiájának fejlesztése volt.

A projekt fő törekvése, hogy a sztenderd nyelvi szinten megírt információkat, könnyen érthető nyelvi szintre fordítsák át, amelynek segítségével a megértéshez támogatást igénylő személyek a kommunikációs képességeiknek megfelelő szinten kapnak információkat. 

Amikor valakinek a mindennapi információk (pl. hírek, háztartási eszközök kezelési útmutatója vagy receptek), a szakszövegek (pl. munkaszerződés, múzeumi kiállítási szövegek) megértése nehézséget okoz, számára megoldás a nehezen érthető, magasabb nyelvi szinten megfogalmazott információk nyelven belüli, alacsonyabb nyelvi szintre történő fordítása. Az így létrejött információt nevezhetjük egyenlő eséllyel hozzáférhető információnak.

A szakemberek az értelmi sérült személyekkel (önérvényesítőkkel) közösen valósították meg a projektet. A programok során fokozott figyelmet fordítottak a „semmit rólunk, nélkülünk elv” érvényesülésére, így az önérvényesítők minden tekintetben a projekt aktív résztvevői voltak. Részt vettek a programokban, mint projektmenedzserek, rendezvényszervezők, felnőttképzési tanfolyamok oktatói, trénerei, előadók, elkészült könnyen érthető információk ellenőrei, társoktatók, tanácsadók. Az elvégzett munkáért munkabért kaptak.

Tevékenységek és eredmények

A projekt keretében számos tevékenység valósult meg és olyan eredmények születtek amelyek mind az érintettek, mind a szakemberek számára hasznosak:

  • Képzések és nemzetközi találkozók: a projekt során képzéseket tartottak mind az értelmi fogyatékossággal élő személyek, mind pedig a velük foglalkozó szakemberek számára. A képzések célja az önérvényesítés, a támogatott döntéshozatal és az önálló életvitel képességeinek fejlesztése volt. A nemzetközi találkozók alkalmával a szakemberek megoszthatták tapasztalataikat a könnyen érthető információk kapcsán.
  • Könnyen érthető kiadványok, cikksorozat és módszertani kézikönyv: A projekt eredményeként számos könnyen érthető kiadvány született, amelyek a mindennapi életben, elsősorban az önálló életvitel terén hasznosíthatóak. Ezek a kiadványok mindenki számára elérhetőek online, csakúgy, mint az esélyegyenlőségről szóló tájékoztatás módszertanáról készült 4 részes cikksorozat, valamint a „Hogyan készítsünk könnyen érthető vizuális ábrázolásokat” című módszertani kézikönyv.

A projekt eredményeit itt érheti el.

Erasmus+ együttműködési célú partnerségek (KA2)

A projekt fontos eleme volt a nemzetközi partnerségi együttműködés, amelynek köszönhetően a résztvevő intézmények nemzetközi tapasztalatot szerezhettek, erősíthették kapacitásukat és magas minőségű innovatív módszereket valósíthattak meg közösen. A szervezetek közötti kapcsolatok megerősödtek, és újabb együttműködések alapjait teremtették meg, melynek során új kapcsolati háló alakult ki spanyol, német és szlovén szervezetekkel. Ennek konkrét és kézzelfogható eredménye egy 2024 őszén benyújtott, új felnőtt tanulási mobilitási program.

A projekt jelentősége

  • A projekt sikeresen valósította meg a kitűzött célokat és jelentős eredményeket ért el az értelmi fogyatékossággal élő emberek életminőségének javítása terén. 
  • A projekt hozzájárult a célcsoport társadalmi inklúziójához, önérvényesítéséhez és autonómiájához, egyben új munkakört is teremthet számukra a jövőben (az érthetőség ellenőrzése kapcsán).
  • A részt vevő szervezetek elkötelezettek a munka folytatása mellett, és további kezdeményezésekkel szeretnék segíteni az érintetteket az információkhoz való egyenlő hozzáférésben.

Amennyiben további információkat szeretne megtudni az Erasmus+ program felnőtt tanulási pályázati lehetőségeiről, látogassa meg weboldalunkat!

Forrás: 
Értelmi Fogyatékosok Csongrád Megyei Érdekvédelmi Szervezete Közhasznú Egyesület (ÉFOÉSZ)
A projekt Facebook oldala
A kép forrásaShutterstock