Orvostanhallgatók a világ körül

A betegkezelés javítása vagy akár egy innovatív műtéti tervezési eljárás is lehet Erasmus+!

A SOTE Erasmus projektjének résztvevői egy asztalnál ülnek
Orvostanhallgatók a világ körül

Legalábbis a Semmelweis Egyetemen. Ők kapták idén a leginnovatívabb kezdeményezéseknek járó egyik Erasmus+ Nívódíjat. Projektjük bizonyítja, hogy a nemzetközi mobilitások óriási hatást képesek kifejteni – nemcsak egyéni, de akár szektor-szinten is.

A Semmelweis Egyetemről Dr. Pop Marcel, a Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatóságának vezetője osztotta meg velünk gondolatait a nívódíjas videó forgatásán, Dr. Schreiberné Seres Nóra intézményi Erasmus koordinátor pedig az Erasmus+ ajtókat nyit! című konferenciánkon válaszolt a kérdésekre egy kerekasztal beszélgetés keretében.

„Ez a díj egy olyan motiváló tényező, ami arról szól, hogy folytassuk a munkát, illetve motivátor tud lenni azoknak a kollégáknak, akik eddig gondolkoztak, vagy csak gondolkodtak azon, hogy hogy részt vegyenek egy ilyen típusú projektben.” mondta el kérdésünkre Dr. Pop Marcel. Az egyetem nívódíjas projektje három partnerország (Egyesült Államok, India, Brazília) hat partnerintézményével történő mobilitások megvalósítására nyert el támogatást a biomedikális oktatás/kutatás területén. Mivel országos vezető helyet foglalnak el ezen a területen, a külföldi jógyakorlat-gyűjtés elengedhetetlen.

Két férfi áll a Modern Optimized Dentistry Institute kivetítője előtt

Nemzetközi vérkeringés

„Akárhányszor szóba kerül az Erasmus, akárhányszor szóba kerülnek a nemzetközi mobilitási programok, én azt szoktam mondani a hallgatóinknak elsősorban, hogy...

...szeretnék az egyetem hallgatója lenni, azért, hogy kihasználjam azt a rengeteg lehetőséget, amit egy ilyen nemzetközi mobilitási program ad. Ez számomra az Erasmus.” mondta el Dr. Pop Marcel.

Mit vigyünk és mit hozunk haza?

Mi a legfontosabb dolog, amit magunkkal kell vinni egy ilyen útra? Dr. Schreiberné Seres Nóra az útlevelet emeli ki, mert nem mindig evidens (itt nemzetközi kreditmobilitás zajlott, vagyis EU-n kívüli partnerekhez utaztak), plusz kell egy adag nyitottság, az új közeg megismeréséhez.

Két férfi ül egy asztalnál a Medical Family Therapy című előadás kivetítője előtt

A külföldi tapasztalatszerzés, pláne egy hosszabb mobilitás alatt rengeteget lehet tanulni, például itthon kevésbé gyakori betegségekről, és ezeket az ismereteket haza lehet hozni, itthon hasznosítani. És a hazatérés utáni klasszikus Erasmus letargiával hogyan küzdenek meg a hallgatók? „Megkérdezik, mikor mehetnek legközelebb is” – mondja Dr. Schreiberné Seres Nóra, aki intézményi koordinátorként közvetlen kapcsolatban van a kiutazókkal.

„az útlevél mellett kell egy adag nyitottság, amit magunkkal viszünk” –   Dr. Schreiberné Seres Nóra

Eredmények az intézmény oldaláról

Egy ilyen nagyszabású projekt rengeteg kihívást tartogat a megvalósítói oldalon. ”Az idő megszépít mindent, ezért nem emlékszem olyan nagy nehézséget okozó problémára.” mondja az SE intézményi koordinátora. A hozadéka viszont, hogy ez a nagy tapasztalat beépül az intézmény szakmai portfóliójába: curriculum-fejlesztés, a betegellátás javulása tágabb körben, jógyakorlatok beépülése az oktatásba, az egyetem láthatóságának növekedése a publikációk révén, a hálózatosodás elősegítése – mind mind kézzel fogható eredmények.

„Egy partnernél helyreállító fogászati klinikán oktatják a digitális fogászatot, 3D nyomtatással és cnc esztergálással hamar létre lehet hozni a pótlást, így gyorsabb a betegellátás, több beteget lehet kezelni.” – egy hazahozott nemzetközi jógyakorlatnak akár ilyen haszna is lehet, bár ebbe kevesen gondolunk bele, ha csak az „utazgató egyetemistákat” látjuk.

Három fogorvos egy páciens fogait vizsgálja digitális eszközökkel

A projekt egyik közvetlen eredménye a Wheaton College-dzsal kidolgozott közös PhD kurzus. A mobilitások gyakorlati hasznaként több együttműködés született a betegkezelés javítása, illetve az innovatív műtéti tervezési eljárás közös kidolgozása kapcsán, de a fogászati területen is született meghatározó lépés.

Aki pedig ihletet kapott, és ezek után új pályázóként szeretne belevágni egy ilyen projektbe, annak nagy kihívás lehet a projektszemlélet kialakítása - „mindent egybefogni és koherens egésszé alkotni nagyon fontos ahhoz, hogy helyesen lehessen kezelni a projektet” - mondta Dr. Schreiberné Seres Nóra.

És hogy mi a siker titka? Dr. Pop Marcel szerint Elszántság, kitartás és némi bátorság. A szakmaiságot azért ne felejtsük el.” tette hozzá. És természetesen a partnereknek is fontos szerepe van egy projekt sikerességében. Ebben az esetben a SE már meglévő, jól működő szakmai kapcsolatokra épített.