Újra itthon! De hogyan tovább?

Nagy élmény volt a DiscoverEU, de hazatérve beütött a fordított kultúrsokk?

2 lány öleli egymást egy állomáson találkozáskor A képen felirat hazatértél Hogyan tovább
Újra itthon! De hogyan tovább?

Miután hosszabb időt töltöttél külföldön, gyakran nem egyszerű visszailleszkedni a mindennapokba, hiszen az utazás alatt te változtál, de az itthoniak még az út előtti módon viszonyulnak hozzád. Az alábbiakban megosztunk pár tippet, amik segíthetnek, hogy beépítsd a tapasztalataidat, és feltérképezd a következő lépéseket!

Tölts időt az élmények feldolgozásával!

Készülj fel – valószínűleg lesz pár nehézség az otthoni visszailleszkedéskor. De nyugi, ezzel korántsem vagy egyedül! Azzal segítheted a folyamatot, ha az utazás után teret adsz magadnak feldolgozni a veled történteket, és végiggondolod, hogy az élmények hogyan változtattak az igényeiden az otthoni mindennapok kapcsán.

Ehhez például a Yearcompass is jó támaszpontot adhat! Emellett szánj időt a naplózásra, beszélgess volt utazótársaiddal, vagy más olyan fiatalokkal, akik hosszabb időt töltöttek külföldön.

Oszd meg élményeidet – válj DiscoverEU Nagykövetté!

Beszámolód nagy érték azoknak, akik még csak gondolkodnak, hogy egyáltalán belevágjanak-e a DiscoverEU kalandba, emellett a jegyet nyert leendő utazóknak is sok praktikus támaszpontot nyújt. Ha csatlakozol hozzánk nagykövetként, többek között az utazóknak szóló felkészítő találkozókon, fesztiválokon és standolásokon, DiscoverEU meetuponkon, illetve tanároknak és ifjúsági szakembereknek szóló eseményeken támogatod majd a munkánk úti tapasztalataiddal.

Írj úti élményeidről, és jelentkezz a Facebook csoportba! Itt olyan eseményeket osztunk meg, ahol számítunk a segítségedre, vagy olyan izgalmas lehetőségekről értesülhetsz, mint pl. az Európai Ifjúsági Hét brüsszeli nyitóeseményén való részvétel.

Alakíts ki egy új itthoni keretrendszert!

Ha az útról visszatérve úgy érzed, hogy több önállóságra, szabadabb mozgástérre lenne szükséged, családoddal közösen kialakíthattok egy új rendszert pl. a zsebpénzed vagy szabadidőd kezelésére. Ebben segít, ha megosztod szüleiddel úti élményeidet, hiszen ezekből jól kitűnik, hogy mennyit fejlődtél különböző területeken.

Az új keretrendszer kialakításához fontos, hogy tisztázzátok azt is, hogy milyen új felelősségekkel jár a nagyobb szabadság

Fejleszd tovább a képességeid!

Külföldi kalandod során sok új gondolattal találkoztál, illetve tapasztalatot szereztél. Azokat az érdeklődési köröket, amikre rátaláltál az út alatt, az itthoni környezetedben elmélyítheted. Élvezted, hogy mindennapi szituációkban használtad az iskolában tanult nyelvet? Csatlakozz egy idegennyelvi beszélgető csoporthoz! Nagy élmény volt a természetben barangolni? Megannyi kiránduló közösséget találsz! Az út dokumentálása meghozta a kedved a fotózáshoz? Várnak a hobbi fotós klubok! És így tovább…

Vár a következő nemzetközi kaland!

Utad alatt biztos volt olyan hely, ahol több időt is szívesen eltöltöttél volna. A jó hír az, hogy barátaiddal vagy akár egy másik európai mobilitási program támogatásával visszalátogathatsz ide! Ha szívesen tanulnál, önkénteskednél külföldön vagy vennél részt valamilyen nemzetközi workshopon, böngészd végig a uniós támogatású lehetőségeket, és jó eséllyel találsz neked valót az egyik kiszemelt helyen!  

Reméljük, hogy ezekkel a szempontokkal kicsit megkönnyítjük azt, hogy a DiscoverEU utad alatt megtapasztalt élmények hazatérve életed szerves részévé váljanak, és segítsenek a fejlődésben, a következő lépések megtételében.