Az Erasmus+ programról
Az Erasmus+ az európai oktatás, képzés, ifjúságügy és sport támogatására irányuló uniós program
Gyorsan változó világunkban a megújuló oktatási rendszereknek alkalmazkodniuk kell a tanítás és tanulás új formáihoz, kihasználva az új lehetőségeket. Az Erasmus+ ennek érdekében 2021 és 2027 között 26,2 milliárd eurót biztosít az európai oktatás, képzés, ifjúsági szakma és sport megerősítésére, ez csaknem kétszerese az elődprogram (2014–2020) pénzügyi keretösszegének.
Mi az Erasmus+ program célja?
- A kulcskompetenciák és készségek fejlesztése, különös tekintettel a munkaerőpiac és a társadalmi kohézió szempontjából fontos készségekre; elsősorban tanulmányi célú mobilitások, illetve az oktatási-képzési intézmények és a cégek közötti együttműködés segítségével.
- A minőség, az innováció és a nemzetköziesítés erősítése az oktatási-képzési intézményekben, elsősorban nemzetközi együttműködések segítségével, az oktatás-képzés világán túli szereplők bevonásával.
- A szakpolitikai reformok és az oktatási-képzési rendszerek modernizációjának támogatása, elsősorban szakpolitikai együttműködésekkel, az Unió átláthatóságot és elismertetést szolgáló eszközeinek hatékonyabb használatával, valamint a jó gyakorlatok megosztásával.
- A nyelvtanítás és nyelvtanulás fejlesztése, a nyelvi sokszínűség és az interkulturális érzékenység támogatása.
A 2021–2027-es időszakra szóló program nagy hangsúlyt fektet a társadalmi befogadásra, a zöld és digitális átállásra, valamint a fiatalok demokratikus életben való részvételének előmozdítására.
A program támogatja az európai oktatási térségben, a digitális oktatási cselekvési tervben és az európai készségfejlesztési programban meghatározott prioritásokat és tevékenységeket. A program emellett:
- elősegíti a szociális jogok európai pillérét,
- végrehajtja az EU 2019–2027-es időszakra szóló ifjúsági stratégiáját,
- fejleszti a sport európai dimenzióját.
Kiknek szól az Erasmus+ program?
A program hallgatók, gyakornokok, önkéntesek, fiatalok, tanulók, felnőtt tanulók, tanárok, pedagógusok, egyetemi oktatók, trénerek, ifjúsági munkások, oktatási, képzési vagy ifjúsági területen működő szervezetek munkatársai számára nyújt részvételi lehetőséget. A pályázatokat intézmények, szervezetek nyújthatják be, az egyéni részvétel ezeken keresztül valósulhat meg.
2021-től a program nyújtotta lehetőségek elérhetővé válnak a hátrányos helyzetűek és a kisebb kapacitással rendelkező szervezetek számára is.
Milyen tevékenységeket támogat az Erasmus+ program?
Mobilitás
A mobilitási pályázatok (KA1) lehetőséget biztosítanak a szakmai fejlődésre nemzetközi környezetben. A projektek az alábbi célcsoportok számára nyújtanak külföldi mobilitásai lehetőséget:
- Pedagógusok, oktatók, oktatási és képzési szakértők, ifjúsági munkások
- Felsőoktatásban és szakképzésben tanuló diákok
- Mesterfokú tanulmányokat végző diákok
- Ifjúsági cserék és ifjúságsegítők
Együttműködési célú partnerségek
Az együttműködést célzó partnerségek (KA2) kategóriában a résztvevő intézmények nemzetközi együttműködések terén szerezhetnek tapasztalatot, erősíthetik kapacitásukat és magas minőségű innovatív módszereket valósíthatnak meg.
Milyen szektorokat támogat az Erasmus+ program?
Magyarországon az Erasmus+ program megvalósítását a Tempus Közalapítvány koordinálja.
További információ az Európai Bizottság honlapján található
Az Erasmus+ programmal foglalkozó nemzeti irodák és elérhetőségeik
Az Erasmus+ program 35 éve
Az 1987-ben alapított Erasmus program célja a kezdetektől fogva az, hogy segítse a résztvevőket a világ megismerésében, a tanulásban és a tapasztalatszerzésben, valamint hogy minél többeket ösztönözzön az aktív társadalmi szerepvállalásra.
A program 35. születésnapját 2022-ben egy egész éven át tartó programsorozattal ünnepelték Európa-szerte, így Magyarországon is. Az Ifjúság Európai Évéhez is kapcsolódó programokon izgalmas aktivitásokkal, tematikus tartalmakkal, valamint számos játékkal készültünk, hogy megmutathassuk: milyen életre szóló kalandot jelent erasmusosnak lenni.
Születésnapi tartalmainkat és az Erasmus35 arcok videóit ide kattintva nézheti meg.