Ifjúsági csereprogram (KA152-YOU)
A pályázattípus különböző országokból érkező 13-30 év közötti fiatalok csoportjainak teremt lehetőséget a találkozásra és az egymástól való tanulásra egy adott tematika mentén (5-21 napig).
Pályázati tájékoztatás a közérdekű vagyonkezelő alapítványokat érintő intézkedésekről
1. Szakpolitikai vonatkozás
Az Európai Unió Ifjúsági Stratégiája adja meg a keretét az európai együttműködéseknek az ifjúság területen a 2019-2027-es időszakra. Három kulcstémája: kapcsolódás, elköteleződés, képessé tétel. A „kapcsolódás” a tapasztalatok, élmények megosztásáról, a szolidaritás megéléséről szól és elsősorban a mobilitási projekteken keresztül valósítható meg. Az „elköteleződés” főképp a fiatalok kulturális, gazdasági és közéletbe való bekapcsolódását jelenti. A „képessé tétel” pedig a fiatalok olyan eszközökkel való felruházása, melyekkel lehetőségük lesz megosztani nézeteiket, véleményüket a róluk szóló kérdésekben, és ez által változást elérni.
Az Ifjúsági Stratégia mellékleteként jelenik meg a fiatalok javaslatai alapján meghatározott 11 Ifjúsági Cél is. Ezek a célok a fiatalok életére és az őket érintő kihívásokra hatást gyakorló szektorközi területeket foglalnak magukba, és céljuk, hogy hozzájáruljanak a fiatalok jövőképének alakításához.
Az ifjúsági projektek megfelelő katalizátorok lehetnek mindennek a megteremtéséhez.
2. A pályázattípus célja
Az ifjúsági cserék elősegítik a kultúrák közötti párbeszédet, az európaiság érzését, fejlesztik a fiatalok kompetenciáit és készségeit és segítenek az európai értékek megismerésében, erősítésében, valamint elősegítik az előítéletek és sztereotípiák csökkentését. Ezen kívül felhívják a figyelmet a társadalom számára releváns kérdésekre, ezáltal ösztönözve a társadalmi szerepvállalást és aktív részvételt.
3. A pályázásra jogosultak köre
Pályázó bármely programországban székhellyel rendelkező részt vevő szervezet vagy fiatalok informális csoportja lehet.
Pályázati tájékoztatás a közérdekű vagyonkezelő alapítványokat érintő intézkedésekről
4. A projektekben részt vevők köre
13-30 év közötti fiatalok a részt vevő szervezetek országaiból.
Tevékenységenként minimum 16, maximum 60 résztvevő (a csoportvezetők, facilitátorok és kísérő személyeket nem számolva). A különböző országokból érkező csoportokban a résztvevők száma legyen arányos (de nem kötelező, hogy ugyanannyi legyen).
Amennyiben az ifjúsági csere kizárólag kevesebb lehetőséggel rendelkező fiatalok bevonásával valósul meg, a minimum résztvevői szám 10-re csökkenhet.
A projektekben részt vevő szervezetek lehetnek:
- non-profit szervezetek; egyesületek; NGO-k; európai ifjúsági szervezetek; állami szerv helyi, regionális és nemzeti szinten; társadalmi vállalkozások; CSR tevékenységet folytató forprofit szervezetek
- fiatalok informális csoportjai
a program- vagy partnerországokból.
5. Támogatható tevékenységek
Az ifjúsági csereprogramok legalább két különböző európai uniós és azzal határos programországból származó 13-30 év közötti fiatalok csoportjainak teremtenek lehetőséget a találkozásra és az egymástól való tanulásra egy adott tematika mentén (5-21 napig). A résztvevők – csoportvezetők támogatásával – ennek során közösen hajtanak végre olyan (műhelyfoglalkozásokból, gyakorlatokból, vitákból, szerepjátékokból, szimulációkból, szabadtéri tevékenységekből stb.) álló programot, amelyet az ifjúsági csere előtt közösen terveztek meg és készítettek elő.
6. A programban részt vevő országok
A következő kedvezményezett országok teljes mértékben részt vehetnek az Erasmus+ program valamennyi pályázati kategóriában:
- az Európai Unió tagállamai,
- az EFTA/EGT-tagországok: Izland, Liechtenstein és Norvégia,
- az EU-tagjelölt országok: Törökország, Észak-Macedón, Szerbia
Tevékenységek programországokon belül: a tevékenységben részt vevő összes szervezetnek programországból kell származnia.
Az Unióval szomszédos partnerországokkal közös tevékenységek: a tevékenységben legalább egy olyan szervezetnek kell részt vennie, amely programországban működik, illetve egy másik szervezetnek, amely az Unióval szomszédos partnerországban működik.
Bővebb információ a pályázati útmutató A) részében található.
7. Pályázati feltételek
Az ifjúsági területen megvalósuló mobilitási projekteknek követniük kell az Erasmus minőségbiztosítási szabályokat az ifjúsági területen. Ezek tartalmazzák a mobilitási kategória alapvető irányelveit, valamint konkrét gyakorlatokat, melyek a projektek olyan szakaszainak implementálását támogatják, mint a kiválasztás, a résztvevők felkészítése, értékelés, tanulási eredmények feldolgozása, projekteredmények megosztása stb.
A formai és tartalmi követelményeket a pályázati útmutató B) része tartalmazza.
8. A támogatás mértéke
Támogatás igényelhető a következőkre: utazás; szervezési támogatás; rendkívüli költségek; speciális igényű résztvevők támogatása; előkészítő látogatás.
9. A pályázás menete
Az Erasmus+ 2021-2027-es programciklusában a mobilitási tevékenységek kétféleképpen pályázhatók.
a. Hagyományos pályázatbeadás
Ennek részleteit a pályázati útmutató C) része tartalmazza.
b. Erasmus-akkreditáció
Az ifjúsági területen elérhető mobilitási tevékenységek az Erasmus-akkreditáció az ifjúsági területen pályázati kategórián belül is pályázhatók. Az akkreditált Erasmus-szervezetek lehetőséget kapnak, hogy egyszerűsített módon pályázhassanak támogatásra az adott pályázati időszak ifjúsági mobilitási tevékenységeinek megvalósításához.
Bővebb információ az akkreditációról itt olvasható.
További részletek a pályázatok benyújtásáról az alábbi linken érhetők el: A pályázat benyújtása.
10. A pályázatok beadásának határideje
2023. február 23. déli 12:00 óra (brüsszeli idő szerint)
2023. október 4. déli 12:00 óra(brüsszeli idő szerint)
11. További információ és dokumentumok
- Pályázati útmutató
- Pályázati űrlap (a kitöltéshez EU Login felhasználóra van szükség)
- Pályázati felhívás 2023
- Pályázati felhívás 2022
- Pályázati felhívás 2021
- Erasmus minőségbiztosítási szabályok az ifjúsági területen
- Európai Ifjúsági Stratégia
További tájékoztató és támogató dokumentumok elérhetők honlapunk dokumentumtárában.
Pályázati tájékoztatás a közérdekű vagyonkezelő alapítványokat érintő intézkedésekről
Kapcsolat
Tempus Közalapítvány
E-mail: info@tpf.hu
Telefon +36 1 237 1300