Ifjúsági részvételi tevékenységek (KA154-YOU)
A pályázattípus keretében ifjúsági szervezetek és/vagy fiatalok informális csoportjainak együttműködésével helyi, nemzeti vagy nemzetközi projektek valósíthatók meg, amelyek célja, hogy elősegítsék a fiatalok aktív részvételét.
1. Szakpolitikai háttér
Az európai együttműködések keretét ifjúság területen az Európai Ifjúsági Stratégia adja a 2019-2027-es időszakra. A stratégia három kulcstémája: a kapcsolódás, az elköteleződés és a képessé tétel. A „kapcsolódás” a tapasztalatok, élmények megosztásáról, a szolidaritás megéléséről szól és elsősorban a mobilitási projekteken keresztül valósítható meg. Az „elköteleződés” főképp a fiatalok kulturális, gazdasági és közéletbe való bekapcsolódását jelenti. A „képessé tétel” pedig a fiatalok olyan eszközökkel való felruházása, melyekkel lehetőségük lesz megosztani nézeteiket, véleményüket a róluk szóló kérdésekben, és ez által változást elérni.
Az Ifjúsági Stratégia mellett kiemelt fókuszt kap a fiatalokkal folytatott európai szintű párbeszéd és a fiatalok javaslatai alapján meghatározott 11 európai ifjúsági cél is. Ezek a célok a fiatalok életére és az őket érintő kihívásokra hatást gyakorló szektorközi területeket foglalnak magukba, és céljuk, hogy hozzájáruljanak a fiatalok fenntartható és igazságos jövőjének alakításához.
Az ifjúsági projektek megfelelő katalizátorok lehetnek mindezek megteremtéséhez.
Az ifjúsági részvételi tevékenységek tervezéséhez és megvalósításához inspirációt nyújthatnak az EU Ifjúsági Párbeszéd témái és prioritásai is.
2. A pályázattípus célja
A pályázattípus az ifjúsági részvétel alternatív, szektorokon átnyúló, innovatív, akár digitális formáit támogatja, ezáltal teremtve meg a lehetőséget a fiatalok aktív részvételére, hátterüket és szükségleteiket figyelembe véve. Az ifjúsági részvételi tevékenységek ideálisak a fiatalok és döntéshozók közötti párbeszéd kialakítására és a fiatalok demokratikus életben való részvételének erősítésére. Ennek közvetlen eredményeként e tevékenységek növelhetik a fiatalok érdekképviseletének hatékonyságát az őket érintő döntésekben.
3. A pályázásra jogosultak köre
Pályázó bármely uniós tagállamban vagy a programhoz társult harmadik országban székhellyel rendelkező, a projektben résztvevő szervezet vagy fiatalok informális csoportja lehet. Bővebb információ az említett országok köréről a pályázati útmutató A) részében található.
Pályázati tájékoztatás a közérdekű vagyonkezelő alapítványokat érintő intézkedésekről
4. A projektekben részt vevők köre
13-30 éves fiatalok a részt vevő szervezetek országaiból, illetve a projekt témája kapcsán releváns döntéshozók.
A projektekbe bevonható partnerek/szervezetek: bármely uniós tagállamban, a programhoz társult harmadik országban vagy az EU szomszédságában megtalálható, a programhoz nem társult harmadik országban székhellyel rendelkező nonprofit szervezet/intézmény, egyesület, nem kormányzati szervezet, európai ifjúsági nem kormányzati szervezet, helyi, regionális vagy nemzeti szintű közintézmény, szociális vállalkozás, a vállalati társadalmi felelősségvállalás (CSR) iránt elkötelezett for profit szervezet, illetve fiatalok informális csoportjai.
Ugyanazon szervezet/intézmény (OID) pályázóként és partnerként nem vehet részt határidőnként ötnél több ifjúsági részvételi tevékenységek pályázatban. (Az összes benyújtott pályázat, illetve a pályázóként vagy partnerként történő részvétel együttesen számít.)
5. Támogatható tevékenységek
Az ifjúsági részvételi tevékenységek megvalósulhatnak nemzetközi vagy nemzeti szinten. A nemzeti szintű projektek megfelelőek lehetnek különböző ötletek és módszerek helyi szintű kipróbálásához és eszközök lehetnek korábbi kezdeményezések nyomon követésére vagy (tovább)fejlesztésére. Ugyanakkor, bármilyen szinten valósulnak is meg, a projektekben meg kell jelennie az európai dimenziónak.
A projekteknek nemformális tanulási tevékenységeket kell magukba foglalniuk, amelyek formája többek között lehet műhelymunka, vitajáték, figyelemfelkeltő kampány, képzés, fiatalok és döntéshozók személyes vagy digitális találkozása, információs nap stb.
Ha a tevékenységek megvalósításához szükség van a résztvevők utazására (mobilitási tevekénységek), az utazási költségekhez külön pénzügyi támogatás igényelhető.
Ahol releváns, érdemes digitális tevékenységeket tervezni (pl.: digitális eszközök használata, webináriumok, de akár képzés a demokrácia digitális eszközeinek használatáról).
A projektek időtartama 3-24 hónap lehet.
6. Pályázati feltételek
Az ifjúsági területen megvalósuló mobilitási projekteknek követniük kell az Erasmus+ ifjúsági minőségbiztosítási szabályait. Ezek tartalmazzák az ifjúsági (célú) projekttervezés és -megvalósítás alapvető irányelveit, valamint konkrét gyakorlatokat, amelyek a projektek egyes szakaszainak (pl. kiválasztás, a résztvevők felkészítése, értékelés, tanulási eredmények feldolgozása, projekteredmények megosztása stb.) kialakítását és véghezvitelét támogatják.
A formai és tartalmi követelményeket a pályázati útmutató B) része tartalmazza.
7. A támogatás mértéke
Projektenként maximum 60.000 euró támogatás nyújtható. Támogatás igényelhető a következőkre:
- projektmenedzsment támogatás (500 euró/hónap),
- tevékenységek költségei (egységköltségalapú támogatás),
- utazás (amennyiben a projekt keretében terveznek mobilitási tevékenységet),
- speciális igényű résztvevők támogatása,
- coach,
- rendkívüli költségek (pl. vízumköltségek, ha releváns).
8. A pályázás menete
Ennek részleteit a pályázati útmutató C) része tartalmazza.
További részletek a pályázatok benyújtásáról az alábbi linken érhetők el: A pályázat benyújtása.
9. A pályázatok beadásának határideje
- 2024. február 20. déli 12:00 óra (brüsszeli idő szerint)
- 2024. október 8. déli 12:00 óra (brüsszeli idő szerint)
10. További információ és dokumentumok
- Pályázati útmutató
- Pályázati űrlap (a kitöltéshez EU Login felhasználói fiókra van szükség)
- Pályázati felhívás 2024
- Pályázati felhívás 2023
- Pályázati felhívás 2022
- Pályázati felhívás 2021
- Erasmus minőségbiztosítási szabályok az ifjúsági területen
- Európai Ifjúsági Stratégia
További tájékoztató és támogató dokumentumok elérhetők honlapunk dokumentumtárában.
Pályázati tájékoztatás a közérdekű vagyonkezelő alapítványokat érintő intézkedésekről
11. Pályázati keretek
Az Erasmus+ program ifjúsági mobilitási tevékenységeire rendelkezésre álló decentralizált forrásai a 2024-ben várhatóan az alábbiak szerint alakulnak:
Ifjúsági cserére, ifjúságsegítők mobilitására és az akkreditációval rendelkező szervezetek részére álló teljes keret: 5 162 817 euró.
Az ifjúsági mobilitási pályázati kategória keretének 40%-a az akkreditált pályázók részére kerül elkülönítésre.
A keretösszeg pályázati fordulónként tervezett felhasználásának mértéke az alábbiak szerint alakul:
- 1. forduló: 3 829 342 euró
- 2. forduló: 1 333 475 euró
Az ifjúsági részvételi tevékenységek 2024-es támogatási kerete: 878 733 euró, amelyből:
- 1. forduló: 615 113 euró
- 2. forduló: 263 620 euró
A DiscoverEU esélyegyenlőségi pályázattípus 2024-es támogatási kerete: 198 116 euró, amelyből:
- 1. forduló: 138 681 euró
- 2. forduló: 59 435 euró
A partnerországokkal megvalósuló projektek támogatási összegei maximum a rendelkezésre álló keret összegének 25%-át tehetik ki.
Kapcsolat
Tempus Közalapítvány
E-mail: info@tpf.hu
Telefon +36 1 237 1300