5 apróság, amin elcsúszhat a pályázat
Formai hiba miatt elutasították a pályázatot? Lemaradt egy csatolmány? Összegyűjtöttük, mire érdemes odafigyelni a sikeres pályázatbenyújtás érdekében az ifjúsági területen!

Mindig lemarad egy csatolmány? Meglepődtetek, amiért hiánypótlási felszólítást kaptatok? Pályázatírás közben rengeteg apróságra kell ügyelni: aláírások, csatolmányok, tartalmi kitételek. Összegyűjtöttünk pár klasszikus hibát, amire érdemes odafigyelni, hogy elkerüljétek a formai hibát vagy a hiánypótlás plusz köreit.
1. Készítsetek check-listet!
Klasszikus hiba, és már a formai ellenőrzésen is elcsúszhat a pályázat, ha lemarad 1-2 kötelezően csatolandó dokumentum. Hogy ne hiányozzon semmi, készítsetek egy ellenőrző listát a honlapunkon található felsorolás alapján, amivel ellenőrizni tudjátok, minden megvan-e hiánytalanul!
Fontos, hogy a pályázati űrlapban lévő listát is elolvassátok, ne pipáljátok ki automatikusan a jelölőnégyzeteket! Azonban jó tudni, hogy az űrlapban szereplő lista nem teljes: vannak olyan dokumentumok is, amelyeket kifejezetten a magyar nemzeti iroda kér a pályázóktól.
- A szolidaritási projektek benyújtásához szükséges dokumentumok listája.
- Az önkéntes projektekhez kapcsolódó kötelező dokumentumok listája.
- Az Erasmus+ ifjúsági projektekhez kapcsolódó kötelező dokumentumok listája.
2. Próbáljátok meg egy külsős szemével olvasni a pályázatot!
Gyakran tapasztaljuk azt, hogy a pályázók számtalan fontos információt kihagynak a pályázati anyagból, mivel számukra evidens dolgokról van szó. Ugyanakkor a pályázatokat értékelők nem ismerik annyira a munkásságotokat, az alapvető célotokat, mint ti, emiatt érdemes mindenre kitérni, ami a kezdeményezésetek szempontjából fontos. Az űrlap kérdéseit megválaszolva tartsátok szem előtt, hogy a szakértő nem fog külön kutatómunkát végezni az értékeléshez; abból fog kiindulni, amit abban megfogalmaztatok.
3. Figyeljetek a résztvevők korára!
Minden Erasmus+ ifjúsági és Európai Szolidaritási Testület pályázattípusnak megvannak a maga korhatárai. Ifjúsági cserén például 13-30 éves fiatalok vehetnek részt, míg önkéntességhez 18-30 évesnek kell lenniük. Szolidaritási projektet is 18-30 évesek valósíthatnak meg, az ifjúsági cserék csoportvezetőinek pedig nagykorúnak kell lenniük. Ha ezeknek a formai követelményeknek nem felel meg a pályázatotok, akkor tartalmi értékelés nélkül elutasítják.
4. Ne felejtsétek el csatolni a programtervet, tevékenység-részletező táblát vagy Gantt-diagramot!
Vannak olyan pályázattípusok, amikhez programtervet is kell csatolni. Ifjúsági csere, ifjúsági részvételi tevékenységek és ifjúságsegítők mobilitása esetén azért szükséges ez a lépés, hogy a szakértő megismerje az alapötlet részleteit és lássa, mivel tölti majd az időt a (nemzetközi) csoport.
A tevékenység-részletező tábla önkéntes projektek esetében azért szükséges, hogy kiderüljön és ellenőrizhető legyen, mely fogadó helyszíneken szeretnétek önkénteseket fogadni vagy koordinálni.
A Gantt-diagram a hosszú távú együttműködési partnerségek esetében segíti a folyamatok és tevékenységek egymásra épülésének átlátását.
5. Figyeljetek az aláírásra!
A dokumentumokat ki kell nyomtatni, kék tollal aláírni, majd beszkennelni, vagy pedig elektronikusan aláírni. Az elektronikus aláírás azonban nem a digitálisan beillesztett aláírást jelenti, hanem a kódolás egy speciális változatát, aminek hitelességét jogszabály is elismeri. Egyik szükséges dokumentumon sem szabad az aláírást képként beilleszteni, mivel az így érvénytelenné válik!
Fontos, hogy az aláíró a szervezet vagy informális csoport hivatalos képviselője legyen minden dokumentumon! Az ő neve akkor jelenik meg a mellékletként csatolandó iratokon, amikor a pályázati űrlapban kitöltitek a releváns mezőket.
Egy rosszul elkészített dokumentum bekérhető hiánypótlás keretében, de akár el is utasítható a pályázat egy nem megfelelően aláírt jogi nyilatkozat miatt. Sok időt és energiát tudtok megspórolni, ha ezekre odafigyeltek!
Ez az írás az eplusifjusag.hu oldalon megjelent cikken alapul.