Társadalmi befogadás az ifjúsági szektorban
Az Erasmus+ program egyik fő prioritása
Az ifjúsági szektorban különböző pályázattípusok és kiegészítő támogatások érhetők el olyan szervezetek számára, amelyek kevesebb lehetőséggel rendelkező fiatalokkal foglalkoznak.
Kik a kevesebb lehetőséggel rendelkező fiatalok?
- egészségügyi problémával vagy fogyatékossággal élők
- tanulási nehézségekkel küzdők
- különböző kulturális hátterűek, akiket veszélyeztet a hátrányos megkülönböztetés
- szegénységben élők
- társadalmi akadályokkal küzdők
- hátrányos helyzetű térségekben élők
Ifjúsági projektek segítségével életre szóló élményekkel gazdagodhatnak ezek a fiatalok, és valódi változás jöhet életükbe!
Méltányosság mindenkinek
A lehetőségek egyenlő hozzáférhetősége mindenkit megillet. Sajnos vannak fiatalok, akik hátrányból indulnak. Az Erasmus+ program ifjúsági szektora (és az Európai Szolidaritási Testület) éppen ezért kiemelt támogatást nyújt a társaikhoz képest kevesebb lehetőséggel rendelkező fiataloknak, akik egy nemzetközi mobilitási projektben egész életre szóló élményeket szerezhetnek.
Tanulás - másképp!
Egy nemzetközi ifjúsági projekt sokkal többet jelent egy utazásnál: a más kultúrákkal való találkozás a szemeket, szíveket és gondolkodást egyaránt megnyitja. A fiatalok tanulását nemformális módszerekkel történő valódi bevonás segíti elő. A mobilitási projektek a résztvevőkre épülnek, és azokkal a témákkal foglalkoznak, amik leginkább érdeklik őket, így a fiatalok egy bátorító közegben indulhatnak el személyes fejlődésük útján.
Projekttípusok
Az Erasmus+ ifjúsági területén, valamint az Európai Szolidaritási Testület programban számos olyan projektformára lehet pályázni, amik kifejezetten hasznosak lehetnek hátrányos helyzetű fiataloknak:
Lehetőségek fiataloknak
Nemzetközi ifjúsági csere
Különböző országokból érkező fiatalok csoportjainak teremt lehetőséget a találkozásra és az egymástól való tanulásra (5-21 napig).
Például: bevándorló lányok 3 különböző országból érkező csoportja kreatív módszerekkel dolgozza fel az identitás témáját, a csere végén utcaszínházi előadást mutatnak be.
Részletes tájékoztató a projekttípusról
Ifjúsági részvételi tevékenységek
A pályázattípus keretében helyi, nemzeti vagy nemzetközi projektek valósíthatók meg ifjúsági szervezetek és fiatalok informális csoportjai részvételével. A projektek olyan nemformális tanulási tevékenységeket foglalnak magukba, amelyek elősegítik a fiatalok aktív részvételét és lehetőséget teremtenek a fiatalok és döntéshozók közti párbeszéd kialakulására.
Részletes tájékoztató a projekttípusról
Lehetőség szakembereknek
A fiatalokkal foglalkozó szakembereknek is lehetőségük van kompetenciáik bővítésére a társadalmi bevonás és sokszínűség terén:
Képzés, partnerkereső tevékenység, tanulmányút és jobshadowing keretében egyaránt lehetőség nyílhat a hátrányos helyzetű fiatalokkal való munkához szükséges kompetenciák elsajátítására, fejlesztésére.
Például: távoli vagy vidéki térségekben dolgozó ifjúságsegítők gyűlnek össze Európa különböző országaiból, hogy megosszanak egymással olyan módszereket, amiket a rosszabb infrastruktúrával rendelkező, szegényebb területeken élő fiatalokkal való munkában alkalmazhatnak.
Részletes tájékoztató a projekttípusról
Együttműködést célzó partnerségek: keretében a résztvevő szervezetek nemzetközi együttműködések terén szerezhetnek tapasztalatot, erősíthetik kapacitásukat és magas minőségű innovatív módszereket valósíthatnak meg. A szervezetek számára szakmai megújulást is jelenthet, és lehetőséget ad szektorok közti együttműködések kialakítására
Például: ifjúsági szervezetek, iskolák és társadalmi szolgáltatók működnek együtt különböző országokból annak érdekében, hogy a korai iskolaelhagyás problémájára megoldásokat dolgozzanak ki.
Részletes tájékoztató a projekttípusokról:
Kiemelt finanszírozás
Fontos, hogy a kevesebb lehetőséggel rendelkező fiataloknak is lehetőségük legyen részt venni Erasmus+ ifjúsági projektekben, akárcsak a többi fiatalnak. Előfordul, hogy ehhez további anyagi támogatásra van szükség. Az Erasmus+ programban speciális igényekre (pl. személyi asszisztens, segédeszköz bérlése, stb.) és rendkívüli költségekre (pl. mentor, coach, vízum, stb.) külön támogatás igényelhető.
Amennyiben a pályázati anyagból kiderül, hogy a projektbe bevont fiataloknak miért okozna nehézséget a részvétel a támogatásként igényelt kiemelt finanszírozás nélkül, és hogy pontosan mihez szükséges ez, az extra költségek akár 100%-ára is támogatás nyerhető.
További támogatás
Az anyagi támogatáson kívül számos más mód van a hátrányos helyzetű fiatalok nemzetközi projektekben való részvételének elősegítésére. Ezek a következők lehetnek:
Előkészítő látogatás (Preparatory Visit)
Az előkészítő látogatás alkalmat nyújt a bizalom kiépítésére, a partnerszervezetekkel való együttműködés mélyebb megalapozására. Ezeken a látogatásokon a projektbe bevont fiatalok is részt vehetnek.
Kísérő személyek
Lehetőség van olyan személyekre is támogatást igényelni, akik védelem, támogatás és segítségnyújtás céljából kísérik el a sajátos nevelési igényű (fogyatékossággal élő) résztvevőket (akár fiatalokat, akár ifjúságsegítőket) a mobilitási tevékenységre.
További csoportvezetők
Lehetőség van a szigorú minimumon felüli csoportvezetők bevonására, ha a résztvevők profilja ezt indokolttá teszi.
Megerősített mentorálás
Önkéntes projektek résztvevőjeként a kevesebb lehetőséggel rendelkező fiatalok megerősített mentori segítséget kaphatnak a beilleszkedéshez és a tanulási folyamat segítéséhez.
Nyelvi támogatás
Az Erasmus+ és Európai Szolidaritási Testület minden projektjében elérhető lesz az online nyelvi támogatás.
Elismertetés
Minden ifjúsági projekt résztvevő jogosult Youthpass tanúsítványra. Ez egyaránt használható a projektben szerzett tanulási eredmények tudatosítására, valamint tanúsítványként a munkaerőpiacon.